Özbekistan Cumhurbaşkan Şevket Mirziyayev, 3 Nisan Cuma günü yeni korona virüs salgınının yayılması ve sonuçları hakkında bir video konferans düzenledi.

Mirziyayev, zor durumda ekonomiyi ve girişimcileri aktif bir şekilde desteklemek için önemli bir kararname imzaladığını söyledi.

Karara göre, 1 Nisan 2020'den itibaren tüzel kişilerin doğal gaz ve elektrik için peşin ödeme yükümlülüğü  yüzde 100'den yüzde 30'a düşürülecek.

Şevket Mirziyayev, video konferans öncesi halka hitap eetiği konuşmasında şunları söyledi:

Bugün bütün dünyada insanlık zor bir dönemden geçiyor. Ülkemizde epidemiyolojik durumu azaltmak ve nüfusun sağlığını kapsamlı bir şekilde korumak için tüm önlemler alınmaktadır.

Ülkemizde korona virüsü hastalarının sayısı 221'e ulaşmıştır. Ne yazık ki, sağlanan tıbbi bakıma rağmen, hastaların 2'si vefat etti. Kendim ve tüm çalışanlarımız adına, en derin taziyelerimi ailelerine ve sevdiklerine iletiyorum. Onlara sabır ve tahammül diliyorum.

Değerli vatandaşlar!

Bugün ülkemizde 100.000 kişi karantinaya alınıyor. Buna ek olarak,  yurtdışından getirilen yaklaşık 13.000 vatandaşımız tamamen karantinaya alındı. Taşkent bölgesinde 10.000 kişilik bir karantina bölgesi inşa ediliyor. İlk bölümünde yurt dışından gelen 2.200'den fazla vatandaşımız ağırlandı.

Zengiata bölgesinde 10.000 yatak kapasiteli iki viroloji hastanesi yapım aşamasındadır. Önümüzdeki günlerde bu sanatoryumlarda 2.000 yataklı yer açılacak.

Bugüne kadar, tıbbi kurumlara 245.000 test ve yaklaşık 700.000 koruyucu ekipman teslim edildi. Bu çalışmalar devam ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyelerine ve en iyi uluslararası uygulamalara dayanarak teşhis, tedavi ve karantina uyguluyoruz. Güney Kore'den nitelikli doktorlar da geliyor ve tecrübeleriyle hastaların tedavisine katılıyor. Önümüzdeki günlerde bir grup Çinli uzmanın da gelmesi bekleniyor.

Buna ek olarak, doktorlarımız yabancı meslektaşları ile düzenli video iletişimi içinde ve günlük tecrübe alışverişinde bulunuyorlar.

Aldığımız sistemli tedbirlerin kesinlikle sonuç verdiği unutulmamalıdır. Hastaların yirmi beşi tamamen iyileşmiş ve rehabilitasyon geçirmiştir.

Bu fırsatı, bu mücadelenin ön saflarında gerçek cesaret ve azim gösteren tutkulu ve asil doktorlarımıza derin şükranlarımı sunmak istiyorum.

Durumu anlayan ve bizi aktif olarak destekleyen halkımıza, sevgili yurttaşlarıma teşekkür ediyorum.

Bununla birlikte, kaç uyarı ve açıklayıcı işe rağmen, karantina kurallarının yerlerde ihlal edilmesi talihsiz bir durumdur.

Şimdiye kadar, bu tür 22.000'den fazla vaka tespit edildi ve 330 kişi karantina bölgesinden ayrıldı. Bazı sorumsuz kişilerin karantina sırasında umumi törenler düzenlemeleri için bir mazeret olamaz. Halkımızın hayatını tehlikeye atan bu tür zulümlere karşı katı tedbirler alınacaktır.

Değerli vatandaşlar!

Devletin korona virüsünün yayılmasını önlemek için bütün tedbirlerin alınacağını garanti ederim. Ancak bu test anlarında, her Özbek, her ajans, halkın her üyesi için tek yumruk gibi davranmalıyız. Her şeyden önce, hastalığın mahallemize, evimize, ailemize yayılmasını önlemekten sorumluyuz.

Bazı ülkelerde, yüksek hijyene dayanan günlük bir hayat tarzı, milli gelenekler bu hastalığın üstesinden gelmek için çok önemli bir faktör haline gelmektedir.

Özellikle, yoğun nüfusa ve komşularıyla son derece gelişmiş ticari ilişkilere rağmen, Japonya virüsün yayılmasına izin vermedi.

Uzmanlar, "Japon fenomeni", insanları selamlamak, kişisel mesafeyi korumak, sık sık kıyafet değiştirmek, yüz ve elleri yıkamak, iyice yıkamak, doğru yemek yemek, aktif bir hayat tarzına öncülük etmek ve spor yapmak için eşsiz bir yol olarak tanımladılar. Kuralların ve geleneklerin korunduğu gerçeğini haklı çıkardılar.

Eski örf ve adetlerimiz olan elimizi göğsümüze koyarak selamlama, bir misafir eve geldiğinde elini yıkaması için su dökme, halka açık yerlerde mesafe tutma, bol meyve ve sebze tüketme gibi geleneklerimizi güçlendirmeliyiz.

Halka açık yerlerde, mahallelerde ve evlerde düzenli dezenfeksiyona devam etmek de gereklidir. Bütün işletmeler ve kuruluşlar, çalışanlarının haftalık sistematik tıbbi muayenelerini yapmalıdır.

Sevgili dostlar!

Her türlü zorluğa rağmen görevlerini vicdanla yerine getiren kardeşlerimizin, kız kardeşlerimizin, oğullarımızın ve kızlarımızın özverisini takdir ediyoruz.

Panik ve karışıklığın nüfus arasında yayılmasına asla izin verilmemelidir.

Aydın insanlar olan babalarımızın ve annelerimizin gayretleri, sabırları ve hayır dualarıyla herkese örnek olacağına inanıyorum.

Bugün evde eğitim gören öğrencilerimize ve gençlere hitap etmek istiyorum:

Sevgili çocuklar, evde zaman kaybetmeyin! Çevrimiçi dersleri özenle takip edin. Kitap okuyun, bilginizi artırın, tek bir günlük zindeliği ve egzersizi kaçırmayın.

Değerli vatandaşlar!

Burada baharın sıcak günleri de başladı. Mevcut zorluğa rağmen hayat devam ediyor.

Çiftçilerimiz ve girişimcilerimiz çok önemli görevlerle karşı karşıyadır.

Tabii ki her birimiz günlük çalışmalarımıza güvenlik ve sanitasyon kurallarına tam olarak uymak zorundayız. Çünkü bugün kaybettiğimiz fırsatların yarın yenilenmesi zor olacak ve zaman geriye çevrilmeyecek.

Dünya halkları gibi, salgını durdurmak için çok çalışıyoruz. İşletmelerimizin sürdürülebilir çalışması için tüm planları görüyoruz, böylece halkımızın geliri azalmıyor.

19 Mart'ta, salgının ekonomimiz üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için öncelikli tedbirler hakkında bir kararname çıkardım. Hükümet ve yerel yönetimler bu tedbirlerin sahada uygulanmasını sağlıyor.

Bugün, bu kadar zor bir durumda, ekonomimizi, girişimcileri aktif olarak desteklemek için başka bir önemli kararname imzaladım. Ne kadar karmaşık olursa olsun, bütçenin ne kadar büyük olursa olsun ekstra tedbirler almaya karar verdim.

Bu kararnameye göre:

İlk olarak , turizm ve otelcilik faaliyetlerinde bulunan girişimciler arazi ve emlak vergisi ödemekten bu yılın sonuna kadar muaf tutulacaklar.Onlar için sosyal vergi oranı mevcut yüzde 12'den yüzde 1'e düşürülecek. Bu fayda, sahada hizmet veren binden fazla kuruluş için geçerli olacaktır.

İkinci olarak , karantina döneminde faaliyetlerini durdurmaya zorlanan bireysel girişimciler için gelir vergisi ve sosyal vergi hesaplaması askıya alınacaktır. Bu fayda yaklaşık 150 bin bireysel girişimciye çok yardımcı olacaktır.

Üçüncüsü , gelirleri bir önceki aya göre% 50 azalan küçük işletmelere ciro vergisi, arazi vergisi, emlak vergisi, sosyal vergi ve su vergisinin ödenmesi için son tarih, bu yıl 1 Ekim'e kadar ertelenecek. Girişimciler bu miktarları vergi dairesine bildirebilirler.

Dördüncüsü , bu yıl 1 Nisan'dan itibaren, tüzel kişilerin doğal gaz ve elektrik için peşin ödeme yükümlülüğü mevcut yüzde 100'den yüzde 30'a düşürülecek.

Beşinci olarak , Girişimciliği Destekleme Fonu'nun sağladığı yardım kapsamı daha da genişletilecektir.

Şu anda, bir girişimcinin aldığı kredi oranı% 24'e varan oranın% 8'i fon tarafından karşılanmaktadır. Şimdi, kredi oranı yüzde 28'e kadar olsa bile, yüzde 12'si devlet tarafından karşılanıyor.

Bu amaçla, 3 trilyon som değerindeki girişimcilerin kredilerine olan ilgiyi karşılamak için 400 milyar ek fon yönlendirilecektir. Fonun girişimci başına sadece bir projeyi garanti ettiği kısıtlama da kaldırılacak.

Fon, kredinin% 75'ini disiplinli ve güvenilir girişimcilere (şu anda% 50) garanti etmektedir. Garanti tutarının üst limiti de 8 milyardan 10 milyar'a yükseltilecek.

Muhtaç işletmelerin, bireysel girişimcilerin ve nüfusun altıncı , 12 trilyon som kredi yükümlülüğü uzatılacak.

Bugün ayrıca, kırsal alanlarda birçok iş yaratan pamuk ve tekstil kümelerinin mali desteği konusunda özel bir karar imzaladım. 2019 yılında pamuk yetiştiriciliği için kredilerin geri ödeme süresi 1 Ekim'e kadar uzatılacak.

Yedinci olarak , özellikle sosyal korumaya ihtiyaç duyanlar olmak üzere, nüfusu desteklemek için bir dizi önlem verilmiştir.

Özellikle bu yılın sonuna kadar un, bitkisel yağ, et ve süt ürünleri, şeker, hijyen ürünleri gibi temel tüketim mallarının ithalatı gümrük vergilerine ve tüketim vergilerine tabi olmayacaktır.

Ayrıca, bu yıl Mart-Haziran aylarında süresi dolan çocuklu ailelere sosyal yardım, çocuk bakım yardımı ve mali yardım için ek başvuru ve belge gerekmemektedir. Otomatik olarak 6 aydan 1 yıla çıkarılır. Bu dönemde muhtaç diğer aileler de benzer faydalar almaya devam edecektir.

Bu önlemlerle, 120.000'den fazla düşük gelirli aileyi (şu anda 600.000) ele alacağız.

Karantina döneminde, yalnız yaşlılara ve engelli kişilere 18 çeşit temel gıda ve hijyen ürünü ücretsiz olarak sağlanacaktır.

Sekizinci olarak , karantina döneminde evde geliştirilebilecek faaliyet türlerini daha da destekleyeceğiz.

Örneğin ülkemizde 28.000'den fazla zanaatkâr çalışıyor. Geçen yıl 50 milyon dolar tahsis edildi ve 12.5 bin projenin bir parçası olarak zanaatkârlar 75.000'den fazla yeni çırak yetiştirdiler.

Bu sektöre bu sene 50 milyon dolar daha tahsis ediliyor. Bu koşullar zanaatkârlar için harika bir fırsattır.

Sevgili ustalar! Sıkı çalışmanız ve yeni girişimleriniz, bugün nüfusun istihdamına kesinlikle değerli bir katkı sağlayacaktır.

Girişimciler, zanaatkârlar ve çiftçiler, iş dünyası liderleri bu avantajlardan faydalanmalıdır.

En önemlisi, zeminde standart dışı çözümler aramak, üretim hacimlerini ve işlerini sürdürmek, işletmelerin faaliyetlerini sürdürmek gerekir.

Bölgesel, ilçe (şehir) sektör başkanları olan bu kritere dayanarak, ekonomik kurumlar çalışma planlarını ve çalışma yöntemlerini yeniden düzenlemelidir.

Diğer bir deyişle, her lider girişimci girişimcilerin sorunlarına ayrı bir yaklaşım göstermeli ve bunları çözmede "doğrudan yönetim" moduna geçmelidir.

Değerli vatandaşlar, aydınlanmış babalar ve anneler, sevgili çocuklarım!

Birçok kişiye gelen ve dünya halkı tarafından acı çeken bu zor günler mutlaka geçecek.

Yüzyıllık tarihinde, büyük ve görkemli halkımız tüm felaketleri, savaşları ve kıtlıkları cesurca aştı. Bu testi haysiyetle geçireceğimize inanıyorum.

Hepimiz daha birleşik ve sabırlı hale gelirsek, doktorların tavsiyelerini tam olarak uygularsak, bu hastalığın daha hızlı bir şekilde üstesinden geleceğiz!

Bu mücadelede, tıbbi önlemlerle birlikte, yüksek düşünme, katı disiplin, sabır ve büyük sorumluluk göstermeliyiz. Bu nitelikler en temel ve en etkili silahımız olmalı.

İnsanlarımız, tarihlerinde ne kadar ciddi doğal afetler gördüklerine bakılmaksızın, güçlerini, huzurlarını ve bilgeliğini kullanarak Yüce Allah'ın lütfuyla bunların hepsini aşmışlardır.

Böyle cesur ve cesur, iyi kalpli insanların, iradelerine ve kararlılıklarına tamamen inanıyorum.

Özbekistan'da hiç kimse, hiçbir aile devletimizin ve toplumumuzun dikkat ve bakımının dışında kalmaz!

Yaradan kendisi insanlarımızı ve tüm insanlığı mümkün olan en kısa sürede bu felaketten kurtarabilir ve hepimizi korusun!