Korona virüsü devletlerin ahlakını da değiştirdi. Deniz veya kara yoluyla taşınmakta olan çeşitli tıbbi malzeme ve temizlik maddelerine satın almış olan ülkelere ulaşmadan başka devletlerin el koyduğu haberleri yayılıyor.

14. Asrın korsan hikayelerini aratmayan bu hareketler her an bir savaşa da sebep olabilir.

İşte bu konuda bazı haberler.

"İsveç merkezli sağlık şirketi Mölnlycke, Çin'den İtalya ve İspanya için ithal ettikleri milyonlarca yüz maskesi ve eldivene Fransa tarafından el konulduğunu açıkladı."

3 Nisan 2020

 

"ABD, Almanya'nın Çin'den ısmarladığı maskelere yolda el koydu ve kendi ülkesine getirdi. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn pazarda maske savaşı yaşandığını söyledi.

Corona Virüsü krizi nedeniyle maske ve koruma elbiesesi malzemelerinde çok büyük sıkıntı yaşayan Almanya'nın Çin'den ısmarladığı maskelere ABD el koydu.

Almanya Sağlık Bakanlığı, Çin'de bir Amerikan şirketine doktorlar ve hastane çalışanları için FFP2 ile FFP3 maske siparişi verdi. Yola çıkan maskeleri ABD yakalayıp kendi ülkesine getirtti."

3 Nisan 2020

Yeni Akit

"İtalya Yunanistan'a gidecek 2 bin solunum cihazına el koydu. Solunum cihaz ihracatının 25 Şubat'tan bu yana durdurulduğu İtalya'da polis ve gümrük yetkilileri Yunanistan'a giden cihazlara el koydu. Yola çıkmak üzere olan araçtan ele geçirilen malzemeler arasında maskelerin de bulunduğu belirtildi.

...

Geçtiğimiz günlerde Almanya da Çin'den İtalya'ya gönderilen malzemelere el koymuştu. İddialara göre; Çin'den Hollanda'nın Rotterdam kentine gelen maskeler, buradan İtalya'ya yollanmak üzere Almanya'ya gönderiliyor. Almanya'nın, kendi ürünleri olmasa bile bu maskeleri yasak kapsamına alıp el koyduğu belirtilmişti.

...

"Çin'in İtalya'ya yolladığı binlerce yüz maskesi ve solunum cihazlarına Çek polisi de 'bilerek' el koymuştu. Konuyla ilgili açıklama yapan Çekya İçişleri Bakanı Jan Hamacek, Twitter'dan izahatte bulunarak durumun sonradan fark edildiğini yazmıştı: 'Lovosice'deki gümrük memurları yüz binlerce malzemeye el koydu. Maalesef daha sonradan yapılan soruşturmada bu malzemelerin küçük bir kısmının Çin'in İtalya'ya yardımı olduğu öğrenildi. İtalya'nın bu olaydan etkilenmemesini sağlamak için her iki ülkeyle temasa geçtik.' "

27 Mart 2020

Yeni Şafak