Belarus ve Türkmenistan'ın korona virüsünün yayılmasını önlemek ve ayrıca yurtdışındaki vatandaşların çıkarlarını korumak için alınan tedbirler de dahil olmak üzere ikili gündemdeki güncel konular bugün Belarus Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Hadzhiev ve Büyükelçi Vyacheslav Beskosty tarafından Aşkabat'ta tartışıldı .

Belarus (Beyaz Rusya) Türkmenistan Büyükelçiliği, taraflar, ülkeler arasındaki ilişkilerin dostane doğasına ve dünyadaki epidemiyolojik durumun olumsuz sonuçlarının üstesinden gelmede yüksek düzeyde işbirliği olduğuna dikkat çekti.

11 Mart 2020'de Dünya Sağlık Örgütü, bir pandemi ile yeni bir korona virüsü enfeksiyonunun patlak verdiğini duyurdu.

Belarus'ta, Cumhuriyet Sağlık Bakanlığı'na göre, toplam 94 korona virüsü enfeksiyonu vakası kaydedildi. Bugüne kadar, 32 hasta taburcu edildi veya taburcu olmaya hazırlanıyor, geri kalanlar hala doktorların gözetimi altında. Bununla birlikte,  ölüm kaydedilmemiştir.

Türkmenistan Sağlık ve Medikal Sanayi Bakanlığı'na göre de ülkede herhangi bir koronavirüs vakası bildirilmemiştir.

(Not: Türkmenistan makamları teyid etmese de haber kaynaklarımız bize Şubat ayında bir Çinli petrol şirketi çalışanının virüsten vefat ettiğini bildirmişti. Ancak haber, Türkmenistan vatandaşlarıyla ilgili değildi. İnşallah olmamıştır, inşallah olmaz.)