Kuzey Makedonya, Washington DC'deki ABD Dışişleri Bakanlığı ile Kuzey Atlantik Antlaşması'na katılma belgesini tevdi ettikten sonra NATO'nun en yeni üyesi oldu. NATO Müttefikleri Şubat 2019'da Kuzey Makedonya'nın Katılım Protokolünü imzaladı ve ardından 29 üye devletin tamamı kuzey Makedonya'nın üyeliğini onaylamak için oy kullandı.

Cuma günü Brüksel'de konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Kuzey Makedonya şimdi NATO ailesinin bir parçası, otuz devletten meydana gelen bir aile ve neredeyse bir milyar insan. Karşılaştığımız zorluklar ne olursa olsun, hepimizin birlikte daha güçlü ve daha güvende olduğumuzun garantisine dayanan bir aile.

Kuzey Makedonya, NATO liderliğindeki Afganistan ve Kosova misyonlarına katılmak da dahil olmak üzere Avrupa-Atlantik güvenliğimize uzun zamandır katkıda bulunuyor." dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Askeri Komitesi Hava Şefi Mareşal Sir Stuart Peach ve Chargé d'Affaires'in katılımıyla, 30 Mart 2020'de NATO Karargahı'nda Kuzey Makedonya için bayrak yükseltme töreni düzenlenecek. Kuzey Makedonya'nın NATO Delegesi Zoran Todorov, "Kuzey Makedonya bayrağı, Mons (Belçika) Müttefik Harekat Komutanlığı operasyonlarında ve Norfolk'taki (ABD) Müttefik Komuta Dönüşümü'nde aynı anda yükseltilecek" dedi.

Neden Kuzey Makedonya

Yugoslavya'nın parçalanmasından sonra ortaya çıkan devletlerden biri Makedonya idi. Ancak Yunanistan, kendi ülkesinde bir bölgenin Makedonya adını taşımasından dolayı bu yeni devletin milletler arası platformlarında kullanılmasına karşı çıkıyordu. Bu sebeple resmi ve diplomatik yazışmalarda bazı devletler Makedonya (Eski Yugoslav) Cumhuriyeti adını kullanıyordu.

Sonunda yeni devleti adı Kuzey Makedonya olarak tesbit edildi.