Araştırmacılar, dünyada atların ilk kez Türkler tarafından evcilleştirilmiş olduğunu söylerler.

Türkistanda, özellikle Türkmenistanda çok yaygın olarak yetiştirilen akalteke atları güzelliği ile görenleri büyülemeye devam ediyor. Kökböri / köpker / ûlak gibi adlarla anılan oğlak kapma yarışları başta olmak üzere birçok sosyal ve sportif faaliyette kullanılıyor.

Akalteke atlarının dik bir duruşu,uzun ve ince bir boynu, eğimli omuzları, uzun bir sırtı, uzun bacakları ve küçük, sert bir sağrısı vardır. Yelesi yumuşak ve azdır. Kulakları diğer atlardan uzun ve hafif olarak şekillenir.

Çoğu akaltekenin gözlerinin etrafı siyah olduğu için gözleri badem şeklinde görünür.

Akalteke Türkmen atlarının en önemli özelliklerinden biri de hızlı koşmalarıdır. Bir rivayete göre, akalteke atı ile bir şahini yarıştırmışlar. Kuşun sahibi yarış noktasına yakın bir yere et gibi kırmızı kumaş parçası asmış. Yarış başlatılmış; at bir ok gibi fırlamış ve şahinden önce bitiş noktasına varmış.

Bir başka rivayette de yarışta birinci olan at için, İran Şah’ı Kir: “Sana tahtımı vereyim, sen atını ver.” demiş. Türkmen delikanlısı atını vermemiş.

Türkmen atı susuzluğa dayanıklıdır. Uzun yürüyüşe tahammül eder. Koşuda da çok süratlidir.

Bu atların bir özelliği de yüksek ve boylarının uzun oluşu.

Bu atlar verilen eğitimi kolayca alıyor.

Türkmenler de gerek savaş, gerekse başka zamanlar için gerekli terbiyeyi sürekli, özellikle tay iken vermeyi ihmal etmiyor.

Besi ve bakımı güzel yapılıyor.

Bu atlara zaman zaman ekmek, koyun-keçi iç yağı ve yumurta veriliyor.

Yonca ve arpa bu atların birinci yemleridir.

Türkmenlerin “alagayış” adını verdikleri eyer altında kullanılan keçeler, dizginler, üzengiler yapılmış.

At yarışlarında birinci gelen ata genelde deve verirlermiş. Koyun da verdikleri biliniyor.

Türkmenistan ilk devlet başkanı Saparmurad Niyazov (Türkmenbaşı) gibi şimdiki başkan Gurbanguli Berdimuhammedov da at yetiştiriciliği ve atlı sporlarla yakından ilgileniyor.

https://www.youtube.com/watch?v=Me0lrxwzIvw