Koronavirüs tedavisinin en kritik unsurlarından olan solunum cihazı için düğmeye basıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli solunum cihazının seri üretimine başlanacağını müjdeledi. Solunum cihazlarının yerli üretimini gerçekleştiren teknopark firmalarından biri olan Biosys’in buna yönelik Arçelik ile iş birliği yaptığı bildirildi.

Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Bakan Koca, alınan önlemler ve yürütülen çalışmaların son durumuyla ilgili bilgi verdi.

Bakan, koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmaları kapsamında 6 üniversite ve 1 merkeze çağrı yapıldığını belirterek, kısıtlamaya gitmeden hepsine destek sağlanacağını söyledi.

Bakan Koca, solunum cihazlarına ilişkin, “Yerli cihazın seri üretimine başlıyoruz” açıklamasını yaptı. Koronavirüs salgınında hastaların nefes almasını sağlayan solunum cihazının Türkiye’de yaygın olarak yerli üretimi gerçekleştirilmiyor. Ancak 2012 yılında Bilkent CYBERPARK’ta kurulan Biosys Medikal Mühendislik firması, TÜBİTAK desteğiyle yerli solunum cihazı üretimi gerçekleştirdi. Biosys'in geliştirdiği yerli yoğun bakım ventilatörleri, pilot düzeyde üretildi ve kullanılmaya başlandı.

Biosys’in sosyal medya hesabında yapılan paylaşımda, cihaz üretimi için Arçelik’in teknik altyapısını Biosys’e açtığı kaydedildi.

Sağlık sistemi ihtiyaçlarına yüzde yüz milli tasarımlarla cevap oluşturacak bir vizyonla tamamen yerli sermayeyle kurulan Biosys, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı tarafından Respiratör Terapi Ekipmanlarının ileri AR-GE çalışmaları ve endüstriyel üretim faaliyetleri için destekleniyor. Biosys Biyomedikal, yüksek teknoloji medikal cihazların sistem tasarımları, tasarımların gerçeklenmesi ve üretimi alanında Türkiye'nin en önemli firmaları arasında ilk sırada yer alıyor.

Yerli solunum cihazlarıyla ilgili ilk sipariş, yerli SİHA’ları üreten Baykar Savunma’dan geldi. Baykar SavunmaTeknik Müdürü Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, Biosys’e her türlü desteği sağlayacaklarını ve 250 cihaz satın alacaklarını söyledi. Bayraktar, sipariş edilen cihazları ihtiyacı olan kurum ve ülkelere dağıtacaklarını da ekledi.

ASELSAN CEO'su Haluk Görgün ise, sağlık ekipman ve malzeme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Tüm dünyanın solunum ihtiyacını karşılamak için medikal ventiletör üretimi için çalıştığını dile getiren Görgün, “Yerli şirket Biosys tarafından bu cihazlar geliştirildi, pilot üretime başladı. Biz de Bayraktar'ın başlattığı yerlilik adımına katılıp, ASELSAN olarak 250 adet yerli solunum cihazı siparişi ile destek veriyoruz” dedi.

Ventilatör ya da daha bilinen adıyla solunum cihazları, havayı akciğerlerin içine ve dışına hareket ettirerek mekanik ventilasyon sağlayan, fiziksel olarak nefes alamayan veya yetersiz nefes alan bir hastaya nefes vermek için tasarlanan makineler olarak tanımlanabilir. Solunum cihazları ağırlıklı olarak yoğun bakım tıbbı, evde bakım ve acil tıpta ve anesteziyolojide kullanılıyor.

Sanayi Gazetesi