Sosyal medyada bazı kişiler bilerek veya bilmeyerek Çin propagandası yapıyor. Yalan haberleri doğruymuş gibi yayan bu kişilerin ortak özellikleri sözde Atatürkçü ve sözde milliyetçi olmaları.

Bunların yaydığı birkaç haber:

Çin’de Atatürk heykeli iddiası. Şu resme bakan yakaya kadar ve yakadan yukarı renklere bakarak bu iddianın doğru olmadığını anlar.

Buna benzer Çin’de bir mağazada Atatürk posteri vb. iddialar da montajdır.

Ya Çin’de Atatürk’ün ders olarak okutulduğu iddiası… Böyle kuyruklu yalana inananlar da çıktı yurdumda.

Milyonlarca Uygur ve Kazak soydaşımızı kendi topraklarında esir eden, zulüm ve katliamlar yapan ülke gerçekten heykel dikse ne olur ki?

Çin’in bedava tıbbi yardım yaptığı iddiası:

“Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 için bütün ülkeler seferberlik ilan etti. Koronavirüs için tedbirler alınmaya devam ederken Çin hükümeti Türkiye’ye 2 milyon virüs kiti gönderdi. Gönderdikleri virüs kiti karşılığında hiçbir ücret talep etmeyen Çin, kitin ücretinin Atatürk tarafından ödendiği notunu düştü.”

Bir internet sitesi bu haberi yaymış. Sosyal medyada da bol bol kullanılmış.

Çin, semer vurmayacağı eşeğe torba takmaz. Aklınızı başınıza alın. Bu haber gerçekse gümrük işlemlerini ve verme-alma anlaşma, muhtıra vb. metinleri yayımlayın görelim.

İşte iddialara Sağlık Bakanının cevabı:

Ancak bizim insanımız, tepeden tabana saflığın abidesi. Çin bir zamanlar Ukrayna’dan satın aldığı turistik amaçlı bir gemi geçirmişti boğazlardan. Askeri gemi olsa geçmesi yasaktı. Turistik dediler. O geminin adı Varyag’dı, “Shi Lang” oldu. Şu an Çin’in uçak gemisi o. Bize de milyonlarca turist vaat ettiler. Başka bir şey verdiler mi bilinmez.

Çin, Türklere teşekkür etmek istiyorsa kendi anayasasında yer aldığı gibi Doğu Türkistan’ın özerkliğini tanısın. Diğer bölgelerden Doğu Türkistan’a yığdığı Çinlileri kendi illerine göndersin.