Dünyayı saran Korona virüsü sebebiyle Türkiye’de yetkililer tarafından alınan tedbirler gün geçtikçe daha da sıkılaşıyor.

Son olarak 65 yaş üstü ve özellikle kronik rahatsızlığı olan hastaların 24.00’ten itibaren dışarıya çıkmasının yasaklanmasının ardından Marmara bölgesinde şehirler adeta birer hayalet şehre döndü.

[caption id="attachment_3428" align="aligncenter" width="300"] Bu güzel görüntüler bir süreliğine hayal oldu.[/caption]

Söz konusu genelge kapsamında olan vatandaşlardan yasakların yürürlüğe girmesi ile kendi ikameti dışında bir yerde olanlar başta olmak üzere seyahat etmesi/evden çıkması zorunlu olanlar, 155, 156, 112 acil arama hatları üzerinden taleplerini iletebilecek.

Bakanlığın valiliklere gönderdiği genelgede; ikametlerinden ayrılmalarına yasaklama/kısıtlama getirilen 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar arasında olan ancak yürüttükleri görev nedeniyle bazı istisnalar getirildi. Buna göre yürüttükleri kamu görevinin niteliği, mevcut durumdaki aciliyeti ve kamu hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında (kanser hastaları ve organ nakli olanlar hariç olmak üzere) hizmetine ihtiyaç duyulacak başta doktorlar olmak üzere sağlık çalışanları, belediye başkanları, kurum il müdürleri, sosyal hizmet kuruluşları görevlileri, vb kamu görevlileri/kamu hizmeti yürütenler ile eczacılar, valilik/kaymakamlıklar tarafından yasaklama/kısıtlama kararlarına belirtilen kapsamda olmak üzere istisnalar getirildi.

Bu genelgeyle bir çok il valisiz, çok sayıda il, ilçe ve belde de başkansız kalmaktan kurtuldu.

Belediyelerin de "evde kal" çağrısına destek olmak maksadıyla meydanlardaki bankoları söktüğü görüldü.

[caption id="attachment_3427" align="aligncenter" width="296"] Bankolar yerlerinden söküldü.[/caption]

Korona virüs salgını nedeniyle Türkiye genelinde 65 yaş ve üstü olanlar ile kronik rahatsızlığı bulunanların ikametlerinden dışarı çıkmaları yasaklandı. Yasağa uymayanlara 3 bin 150 TL para cezası uygulanabilecek.

65 Yaş ve üstü vatandaşlara yardımcı olmak üzere çok sayıda kişi sosyal medya hesaplarından duyuru yapıp telefonlarını yayınladı.Bir çok vatandaşımız da oturdukları apartman,site ve sokaktaki 65 yaş üstü vatandaşları ziyaret ederek veya telefonla arayarak istekleri varsa alıp getireceklerini bildirdi. Böylece büyüklere saygı, yardımlaşma gibi milli hasletlerimizin tamamen kaybolmadığı da ortaya çıkmış oldu.

Bu yasağın en güzel haberi Milli Gazete'deydi: "Koronavirüs tedbirleri çerçevesinde sokağa çıkması yasak olan 92 yaşındaki Necmettin İyilik, polis memurlarına 6  kangal sucuk aldırttı." Sivas merkezde Paşabey Mahallesi Kerim Çavuş Caddesi'ndeki bir apartmanın 2. katında yalnız yaşayan Necmettin İyilik, 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı bulunanların ikametlerinden ayrılmasının kısıtlanması uygulaması kapsamında, 112 Acil Yardım Hattı'nı arayarak bazı market ihtiyaçlarının olduğunu söyledi. İhtiyaçlarının bir bölümünü evinin karşısındaki marketten vatandaşların yardımıyla gideren İyilik, evine gelen polislerden ise 6  kangal sucuk almalarını istedi.