Yeni korona virüsünün ülkemizde de görülmesinin ardından Avrupa'dan ve umreden dönenlerin geç de olsa karantina alınması uygulaması başladı.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarında kalan öğrenciler evlerine gönderilerek yurtlar karantina merkezi haline getirildi. Aslında bu uygulama özellikle aile olarak seyahatten dönenlerin kalması için elverişli olmayan, 2-12 kişilik odaları olan yurtların seçilmesiyle hatalı intibaı veriyordu. Karantinaya alınan umre yolcularının gençlerin kalmak zorunda olduğu bu mekanları ahıra benzetmesi, "bizde varsa size de bulaşsın" diyerek polise tükürmeleri çirkin görüntüler oluşturdu.

Asıl bomba haber sosyal medyada patladı: Türkiye'ye gelen yolcuları taşıyan otobüslerden birinde dün şoke eden görüntüler kaydedildi. Fransa'nın Paris kentinden TK1824 sayılı seferle İstanbul Havalimanı'na gelen yolcuları taşıyan otobüs polis tarafından durduruldu. Fransa'dan dönen ve karantina altına alınan yolcuların bulunduğu otobüs polis tarafından durduruldu ve bir yolcu araçtan indirildi. Diğer yolcular bu duruma tepki gösterdi. Otobüsten indirilen genç kadının KKTC Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi 'nin kızı Güzide Sofi olduğu belirtildi. Mustafa Sofi'nin “Kızım transit olarak ülkesine geliyordu. Otobüsten alınarak transit olarak Kıbrıs’a gönderildi" dediği aktarılırken, İçişleri Bakanı Soylu transit uygulamasının olmadığını ifade etti ve "sorumlular tespit edilip gereği yerine getirilecektir" dedi. Yolcunun Kıbrıs'ta mı yoksa Türkiye'de mi olduğu anlaşılamazken Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı. Peki, bu yapılan iş hatalıysa polisi kim buna alet etti? 

Görüntülerde, Paris'ten gelen uçaktan inen ve karantinaya alınmak üzere yurda götürülen vatandaşları taşıyan otobüsün polis ekiplerinin de bulunduğu bir ortamda durdurulduğu, ardından is genç bir kızın otobüsten indirilerek özel bir araca alındığı görüldü. Özel araç kimindi?

https://www.youtube.com/watch?v=I_8OuYUt0HU

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamid Gül konuyla ilgili olarak sosyal medya hesaplarından açıklamalarda bulundular. Vatandaşlarımız da verilen bu sözlerin hayata geçirildiğini görmek istemektedir.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in ABD'de eğitim gören kızı Merve Şahin, yeni korona virüsü salgınının ardından Türkiye'ye döndü. Dönüşünün ardından alınan tedbirler kapsamında Merve Şahin'in  karantina uygulamasına tabi tutulduğu bildirildi. Ancak, bazı sosyal medya kullanıcıları Fatma Şahin'in kızının, ABD dönüşünde karantina uygulamasından kaçtığı yönünde iddialarda bulundu. İddiaların sosyal medyada paylaşılmasının ardından Fatma Şahin, Twitter hesabından açıklama yaptı.