Halk yeni korona virüsü haberlerinin ardından özellikle toplu taşıma araçlarına binerken maske kullanmayı düşününce eczane ve marketlerde maske bulunmaz oldu. Ecza depoları ve internet satış siteleri maske fiyatlarını yazarken utanır oldular.

İnternetten başka firmaların mallarını satan hepsiburada.com sitesi yukarıdaki ilanın altına "Önemli Not: İncelemiş olduğunuz ürünün satış fiyatını satıcı belirlemektedir." açıklaması koydu. Bu fiyatlar ülkemizde fırsatçılığın boyutlarını göstermektedir.

Bir tuhaf haber de Gaziantep'ten: Hekimlere maske yasağı...

Türkiye’de hafta içerisinde görüldüğü açıklanan Korona virüs (Covid19) salgınının 2 şüphelide pozitif test sonuçları çıktı. Tüm ülkede vatandaşlar tedirginlik yaşarken Gaziantep’te bulunan Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde doktorlara ve hemşirelere maske yasağı konulduğu iddia edildi. Hastanede korona virüs şüphesi taşıyan hastaların bulunduğu, bu şüpheli hastaların izole edildiği fakat Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliğinin talimatıyla doktorlara maske verilmediği iddia edildi.

Haberin altında okuyucu yorumları da ilginç...

Aynı tarihte sondakika.com sitesi aynı hastaneyle ilgili haber yapmış: "Hastane baştan sona dezenfekte edilirken, doktorlar ve diğer sağlık personelleri ile hasta ve hasta yakınlarının virüsten korunması için gereken tüm tedbirler alındı ve altyapı hazırlandı. Hastanede virüsten korunmak adına üst düzey filtreli maskeler(N99) bu konuda görevli sağlık personeline dağıtıldı, dezenfektanlar da ilgili yerlere yerleştirildi. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hastane Başhekimi Prof. Dr. Suat Zengin, "Hastanemizde korona virüs tespiti yapılmış hiçbir hasta bulunmamaktadır. Hastanemizde Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığının öngördüğü algoritmalara göre tüm tedbirleri aldık" dedi."

Hangisine inanalım ey vicdanım?

Doktor ve hemşireler sürekli hastalarla iç içe. Bir hastadaki virüsü alıp hem kendilerine hem de başkalarına taşıma riski yüksek meslek grupları... Nitekim İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin bir öğretim üyesi hastanede yeni korona virüsü tedavisi görüyor.

Doğrusu, her isteyen bedeli mukabili maske ve eldiven alabilmelidir. Korona öncesi fiyatlarla tabii.

Lutfen fırsatçı firmaları not alalım. Bu günler geçtiğinde onlardan alış veriş yapmayalım...