Yeni korona virüsü (COVID-19)nün dünyaya yayıldığı yer olan  Çin’in önde gelen doktorları, Avrupalı meslektaşlarının başlıca hatasının, sağlık personelinin koronavirüse karşı yeterince korunmaması olduğunu belirtti.

Bloomberg’in haberine göre, Pekin Birleşik Tıp Koleji Hastanesi’nden Prof. Wu Dong, “Avrupalı meslektaşlarımıza, günlük çalışmaları sırasında bu hastalık bulaşıyor. Oran, Vuhan’da yaşanana çok benziyor. Sağlık personelimizi korumamız gerekiyor” dedi.

Batı’da birçok ülkede, sağlık çalışanları arasında virüs kapanların sayısındaki sert artışın gözlemlendiği ifade edilen haberde, yeni tip koronavirüsün ortaya çıktığı Vuhan kentinde doktor ve hemşirelerin yeterince korunmaması nedeniyle binlerce sağlık personelinin hastalandığı, en az 46’sının öldüğü hatırlatıldı.

Doktorlar, 2003’te patlak veren SARS’tan farklı olarak yeni tip koronavirüs kapanlardan bazılarının herhangi bir hastalık belirtisi hissetmediğine ve sadece taşıyıcı olduğuna dikkat çekerek sürekli test yapılması çağrısında bulundu.

Pekin Birleşik Tıp Koleji Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesi başkanı Li Wenliang, “Kişisel test yapmıyorsanız şüpheli vakaları nasıl tespit ettiğinizi ve yakın temaslarını nasıl izole ettiğinizi anlamış değilim” diye konuştu.

İSTANBUL'DA BİR DOKTOR KORONA VİRÜSÜNE YAKALANDI

Çinli doktorların yaşayarak, kayıp vererek edindikleri bu acı tecrübenin bir benzeri de Türkiye'de yaşandı. İstanbul Ünüversitesi Tıp Fakültesi (Çapa) öğretim üyelerinden, İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu'nun Corona virüsü testinin pozitif çıktığı duyuruldu. Taşcıoğlu'nun oğlu, babasının Çapa'da enfeksiyon servisinde karantina altında olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu, durumuna ilişkin bir kısa video çekerek sosyal medyada paylaştı. Kendisine Allah'tan şifa diliyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=_qa6Cc3oPh8