Türkmenistan Devlet Haber Ajansı, bir hükumet toplantısında Türkmenistan Cumhurbaşkanı'nın bin yıl boyunca atalarımızın çeşitli bulaşıcı hastalıkları önlemek için geçerliliği ispatlanmış metodlar kullandığını belirtti.

Yüzyıllar boyunca birçok rahatsızlık için etkili bir ilaç olan bir bitki, sadece halk tababetinde değil, aynı zamanda modern tıpta da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Devlet başkanı “Türkmenistan'ın Tıbbi Bitkileri” kitabının ilk cildi  kaynatmaların hazırlanması ve kullanımı için kullanılan metodları açıklamaktadır. Atalarımız onu evlerde dal demetleri şeklinde tutardı. İnsanlar bazen evlerini onlarla dezenfeksiyona tabi tuttular. Böylece, bulaşıcı hastalıkların önlenmesini gerçekleştirdiler.

Harmala dumanının bakterileri ortadan kaldırdığı, yılın belirli zamanlarında periyodik olarak ortaya çıkan bir dizi bulaşıcı hastalığı önlediği ve insan bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Garmala da böcekleri iter. Bu, bitkinin yapraklarında ve tohumlarında bulunan alkaloidler tarafından kolaylaştırılır.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı'nın çok ciltli çalışması, ülkemizde uzun süredir tıbbi amaçlar için kullanılan kırmızı biberin faydaları hakkında da bilgi vermektedir.

Tıbbi özellikleri bakımından eşsiz olan bu bitkinin tam olarak imajının, hem Türkmen halk tıbbında hem de bilimsel tıpta birçok hastalığın önlenmesi için geniş bir uygulama bulan Türkmenistan sağlık sisteminin amblemine yerleştirilmesi boşuna için değildir.

Kitapta belirtildiği gibi, biber, soğuk algınlığı ve öksürük de dahil olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde ve ilaçların hazırlanmasında bir bileşen olarak halk hekimliğinde yaygın olarak kullanılmıştır. Bu bitki bilimsel tıpta da kullanılır.

Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, kitlesel ve sistematik temelde önleyici tedbirler almanın fizibilitesine dikkat çekerek Başbakan Yardımcısı  Agamuradov ile Sağlık ve Medikal Sanayi Bakanı  Amannepesov'a halk arasında geniş bir bilinçlendirme kampanyası düzenlemelerini söyledi.

BERDİMUHAMMEDOV'UN SAĞLIK BİLGİSİ NEREDEN GELİYOR?

1957 yılında Türkmenistan’ın Aşkabat şehrine bağlı Geok-Tepinski Bölgesinin Babarap köyünde dünyaya gelmiştir. 1979 yılında Türkmenistan Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olan Kurbangulı Berdımuhammedov uzun yıllar diş hekimi olarak çalıştı. 1987 yılında Moskova’ya doktora yapmak için giden Berdımuhammedov doktorasını 1990 yılında tamamlamıştır. 1990-1995 yılları arasında Berdımuhammedov Diş Hekimliği Fakültesinde önce asistan, sonra ise Dekanlık görevine getirilmiştir.

Türkmenbaşı’nın elinden tutmasıyla politika kariyerine başlayan Berdımuhammedov 1995 yılında Aşkabat Stomotoloji Merkezi Başkanlığına getirildi. Ardından Tıp Üniversitesi Rektörlüğüne atandı. Daha sonra 28 Mayıs 1997 yılında Sağlık Bakanlığına getirildi. Ardından 1998 yılında Türkmenbaşı adına Uluslararası Tıp Merkezinin başına getirildi.

Berdımuhammedov 3 Nisan 2001 yılında Tıp, Eğitim ve Bilimden sorumlu Başbakan Yardımcılığına getirildi. Ağustos 2004’ten itibaren sorumluluk alanı genişletilerek Kültür ve Basından da sorumlu kılındı. Ayların ve günlerin isimlerinin değiştirilmesinde ve Ruhname’nin hazırlanmasında etkin rol oynadı.

Gurbangulı M. Berdımuhammedov,Türkmenistan hükümetinde koltuğunu en istikrarlı ve uzun süre koruyan bakan olarak bilinmektedir. Ancak

Berdımuhammedov Türkmenbaşı’nın özel doktorluğunu da yapmıştır. Berdımuhammedov’n Türkmenbaşı’nın kararlarını etkileyen birkaç politik figürden birisi olduğu ifade edilmektedir.

Son dönemlerde Türkmenistan’ın uluslararası organizasyonlarda Berdımuhammedov temsil etmekteydi. Bu anlamda 28 Kasım 2006’da yapılan son BDT liderleri toplantısında Türmenistan’ı Berdımuhammedov temsil etmiştir. Bazı kaynaklara göre Türkmenbaşı geçtiğimiz aylarda kendisi yerine varis olarak Berdımuhammedov’u göstermişti.

23 Aralık 2006 tarihinde Berdımuhammedov hükümetteki görevlerinden istifa ederek yerine Başıma Sapıyeva’yı atamış ve kendisi Devlet Başkanlığı vekalet görevini üstlenmiştir. 11 Şubat 2007 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanarak, Tükmenistan’ın yeni cumhurbaşkanı olmuştur.