Proje kapsamında üstün teknoloji ürünü silah sistemleriyle donatılmış, yüksek hareket ve beka kabiliyeti olan, uzun menzilli ve etkili ateş-darbe gücüne sahip, elektronik harekât kabiliyeti yüksek bir tankın yurt içinde tasarlanması, geliştirilmesi, prototip üretimi, atış kontrol ve komuta kontrol haberleşme bilgi sistemlerinin milli olarak geliştirilmesi,  zırh sistemlerinin teknoloji transferi ile yurt içinde geliştirilmesi hedeflenmişti.

2008 yılında sözleşmesi imzalanan projenin ilk adımında 2 adet prototip üretilmiş olup testleri başarı ile tamamlanmıştı.

Önümüzdeki dönemde 250 adet ALTAY Tankının seri üretimi gerçekleştirilecekti.

Seri üretim geliştirme işini yapan firmanın maliyetleri yüksek tuttuğu için BMC firmasına verildi. Üretim için arazi tahsis edildi.

BMC'nin paletli araç tecrübesi yoktu. Arifiye Tank Palet Fabrikası bu eksiği tamamlaması için BMC'ye tahsis edildi.

Palet tamam, zırh tamam, top alınacak firma tamam, makineli tüfek üreten firma tamamdı ama motor ithalatı gerçekleştirilemiyordu.

Bir muhalefet milletvekili Savunma Sanayii Başkanına şöyle yüklendi: "Altay Tankı seri üretim ihalesi, sizin Başkanlığınızda yapıldı. İhale sözleşmesinde bizzat sizin imzanız var. Sözleşmenin imzalandığı gün, sosyal medya hesabınız üzerinden, "Proje, 250 adet ALTAY ana muharebe tankının seri üretimi ile birlikte ömür devri lojistik desteği ile TSTM kurulumu ve işletilmesini kapsıyor. İlk ALTAY tankı, 18 ay sonra KKK'ya teslim edilecek. Hayırlı olsun" açıklamasını yaptınız. Sizin açıklamanız uyarınca, ilk tankın Mayıs 2020’de Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi gerekiyordu."

Yerli ve yeterli dizel motor üretmeyi başarıncaya kadar ABD, Almanya, Avusturya, Ukrayna, Güney Kore, Japonya, Rusya, Çin gibi belli başlı üreticilerden motor almazsak motor temin ettiğimizde "yeni nesil" dediğimiz Altay ana muharebe tankı da eski nesil olacak.