Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler hakkında TBMM’de Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu toplantısında konuştu. Bakan Koca yaptığı açıklamada, "Bu salgının Türkiye'de olma ihtimali çok yüksek. Türkiye'de tespit edilen bir vaka olmadığını net söylüyoruz. Ama ülkeye giriş için anormal bir risk taşıyor." ifadelerini kullandı. Bu ifadeler Emniyet Genel Müdürlüğünün birkaç gün önceki açıklamasını hatırlattı:

Emniyet Genel Müdürlüğü birkaç gün önce "Son günlerde dünyada birçok kişinin ölümüne sebep olan Korona Virüsü (COVID-19) ile ilgili olarak ülkemizde de salgının görüldüğüne dair gerçek dışı görüntü ve ses dosyalarını sahte hesaplar üzerinden yayarak kamuoyunu endişeye düşüren korku ve paniğe sevk eden paylaşımlar tespit edilmiştir. Bu şekilde halkı korkutma amaçlı paylaşımlarda bulunan şahıslar hakkında gerekli çalışmalar başlatılmış olup en kısa süre içerisinde adli mercilere sevki sağlanacaktır." açıklaması yapmıştı.

Bir gazetenin haberinde "Umre'den dönen bir Türk vatandaş, yüksek ateş şikayetiyle başvurduğu özel hastane tarafından koronavirüs şüphesiyle başka bir hastaneye sevk edildi. Şüpheli vatandaş, sevk edildiği hastanede karantina altına alındı." denmiş.

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, kamu personelinin zorunlu olmadıkça yurt dışına çıkmaması yönünde bir genelge yayımlayabileceğini açıkladı. Bakan Fahrettin Koca, okulların tatil edilip edilmemesiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığıyla önümüzdeki günlerde görüşüleceğini bildirdi.

Bakanın Twitter mesajı endişeleri hafifletti:

"Yeni Koronavirüs’ün bulaşma yolları, Yeni Koronavirüs’ten korunma yolları biliniyor. Ülkemizde tespit edilmiş vaka yok, tehdit yurt dışından. Yurt dışına mümkünse çıkmayalım. Çıkmışsak, dönüşte 14 gün kuralına uyalım. Sorun küresel, mücadele ulusal."

https://twitter.com/i/status/1237071064276045828

BBC'nin haberine göre de ABD'de Maryland Valisi Larry Hogan'ın, eyalette yapılan testlerde iki kişide koronavirüs tespit edildiğini, bunlardan birinin Türkiye'den dönen 80'li yaşlardaki bir kadın olduğunu açıklaması üzerine Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği, söz konusu ABD vatandaşı kadının 'transit yolcu olduğunu, havalimanından hiç çıkmadığını' duyurdu.

Hastalıkları polisiye tedbirlerle önleyemeyeceğimizi anlamış olmamız iyi bir gelişme.

Bir gazetemiz de "Koronaya karşı okunacak dua var mı? Dünya genelinde corona virüs vakaları 113 bini, can kaybı ise 4 bini aştı. Çin’den sonra en fazla ölümlerin yaşandığı İtalya’da coronavirüs bulaşanların sayısının 9 bin 172, ölü sayısının ise 463'ü buldu. Virüsün hızla yayıldığı ülkeler arasında bulunan İran'da bugüne kadar aralarında üst düzey yetkililerin de bulunduğu 237 kişi corona virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Tıp dünyası salgınlara karşı bilimsel olarak mücadele etmeye devam ederken vatandaşlar da salgınlara karşı okunacak duaları araştırıyor. Musibet ve belalara karşı okunacak dua." diyerek bir dua teklif etmişti.

اَلْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذٖى عَافَانٖى مِمَّا ابْتَلَاكَ بِهٖ وَ فَضَّلَنٖى عَلٰى كَثٖيرٍ مِمَّنْ خَلَقَ تَفْضٖيلً

Okunuşu : Elhamdülillâhillezî âfânî mimmebtelâke bihî ve faddalenî alâ kesîrim mimmen haleka tefdıylâ.

Manası: Seni müptela kıldığı sıkıntıdan beni koruyan, iyilik ve afiyet ihsan eden, fazilet ve nimette beni çok kimselerden üstün kılan Allah'a hamd olsun.

Elbette dua ederiz ama kabul edip etmemek yaratanın işi. Yatan değil çalışan makbul. Dua güzel ama aşı ve tedavi için ilaç geliştiren makbul.

Bindik bir alamete, gidiyoruz kıyamete.

Dua ediyoruz: Allah'ım, bu mazlum milleti hastalıklardan, afetlerden, kazalardan koru. İnsanımıza inanç, çalışma azmi ve adalet ihsan eyle.