Önce İsveç'i terk edip Fas'a yerleşti. 2018 Yılında Fas'a yerleşen papaz sonunda İslamiyeti seçti.

İsveç'in Vernamo Nyheter (VN) gazetesinin 2018 yılındaki bir haberine göre daha önce İsveç Hanger'de yaşayan papaz Skjetne, yanında üç sene kalan Faslı bir sığınmacı gençten etkilenerek böyle bir karar aldığını duyurmuştu.

Arapça öğrenmeye başladığını belirten 30 yıllık papaz Skjetne, "Üç yıl önce (2015 yılında)  18 yaşında Faslı sığınmacı bir genç benim evime taşınmıştı. Dört ay önce sınır dışı edilerek Fas'a gönderildi. Baba oğul gibiydik. Ben de onun arkasından Fas'a yerleşme kararı aldım. Adımı Ahmed olarak değiştirdim." demişti.

Aradan iki yıla yakın zaman geçtikten sonra İsveç'te yayımlanan Dagens Nyheter gazetesine açıklamalarda bulunan eski papaz Skjetne, 2 yıl önce Fas'a yerleşerek adımı Ahmed olarak değiştirdiğini, geçen ay da Müslüman olmaya karar verdiğini bildirdi.

Faslı sığınmacı çocuğun 2018 yılında sınır dışı edildiğini ve onun arkasından Fas'a yerleşme kararı aldığını vurgulayan Skjetne, şunları kaydetti:

"Önce Müslüman olmayı düşünmedim, Fas'a yerleştiğim için adımı Ahmed olarak değiştirmiştim. Adımı değiştirdikten iki yıl sonra da araştırarak Müslüman olmaya karar verdim."

Skjetne, İsveç'teki bütün malını, mülkünü sattığını belirterek, hayatının geri kalan dönemini Fas'ta geçireceğini ifade etti.