AnTuTu uygulamaları, Android uygulama mağazası Google Play Store’dan kaldırıldı. Bunun sebebinin bir hata mı yoksa uygulamalarda bulunan bir güvenlik açığından mı kaynaklandığı henüz bilinmiyor. Zira konuyla ilgi net bir açıklama yapılmadı.

AnTuTu Benchmark (Cihaz Performans Ölçme), Android akıllı telefonlar ve tabletler için kıyaslama aracıdır, ve cihazınızın performansını kontrol etmenize izin verir. Üstelik, yüksek performans grafikleriyle oyunlar indirmeyi düşünüyorsanız oldukça işe yarar. AnTuTu Benchmark testleri üç aşamaya ayrılır. İlkinde uygulama, cihazınızın dayanıklılığını test eder ve sürekli veri akışı serileri yoluyla cihazınız üzerindeki RAM'in performansını kontrol eder. İkinci aşamada, AnTuTu Benchmark basitçe Android terminalinizin iki boyutlu grafikleri ele alma biçimini doğrular. Yaptığı şey ekranı pikselli sayılarla doldurmak ve cihazın nasıl dayandığını görmektir. Üçüncü ve son aşamada, ki bu en zorlu olan, AnTuTu Benchmark 3D grafikli cihazınızın dayanıklılığını kontrol eder.

AnTuTu Benchmark cihazınızın performansını kontrol etmek için oldukça faydalı bir araçtır, ve bu araç sayesinde bir oyunu ya da bir uygulamayı cihazınızda çalıştırmaya cihazınızın yeterli olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

AnTuTu 3DBenchAnTuTu Benchmark ve AITutu Benchmark (yapay zekâ özellikleri için) uygulamaları, geçtiğimiz hafta sonunda birden Google Play Store’dan kayboldu. Söz konusu uygulamalar, Apple’ın App Store’unda hâlâ mevcut. Google’dan henüz bu duruma neyin sebep olduğu konusunda bir açıklama gelmese de; pek çok kişi, AnTuTu uygulamalarının da Cheetah Mobile ile bağlantılı uygulamalara yönelik temizlikten nasibini aldığını düşünüyor.

Akıllı telefonlarımıza kurduğumuz bazı uygulamalar, sağladıkları faydandan çok zarara neden olabiliyor.

Forbes'ta yer alan habere göre Android  uygulama mağazası Play Store'da 1 Milyar defa indirilen bir uygulamanın internet geçmişinizi paylaştığı iddia ediliyor.

Siber güvenlik uzmanları uygulamanın şu anda milyonlarca telefonda yüklü olduğunu belirtiyor ve uygulamanın telefonlardan silinmesi tavsiyesinde bulunuyor.

Google, uygulamanın kullanım şartlarını ihlal etmesinden sonra Clean Master'ı platformdan kaldırıp kaldırmayacağına yönelik henüz bir açıklama yapmadı.

AnTuTu benchmark uygulamalarını indirmek isteyen Android cihaz sahiplerinin önünde hâlâ başka bir yol mevcut. Kullanıcılar, AnTuTu’nun internet sitesine gidip Google Play Store bağlantısına tıkladıklarında Android uygulamasının APK dosyasını indirip cihazlarına yükleyebiliyor.