Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev, bir grup kadına, ülkenin kalkınmasındaki büyük başarılarından dolayı 6 Mart 2020 tarihli  “Milletlerarası Kadınlar Günü - 8 Mart vesilesiyle Mükafat Verilmesi Hakkında” Cumhurbaşkanlığı  kararına uygun olarak fahri unvanlar ve madalyalar verdi. İnsanların refahını sağlama, sağlıklı ve ahenkli bir şekilde gelişmiş nesil yetiştirme, ailelerin ve toplumun temellerini güçlendirme maksadıyla ihdas edilen mükafatın yanında 4 Mart tarihli kararı uyarınca Özbekistan'da görev yapan  28 aktif kadına "Zülfiye Devlet Mükafatı" verildi.

 

7 Mart'ta Taşkent, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle bu yüksek ödüllerin ciddiyetle sunulduğu neşeli bir faaliyete ev sahipliği yaptı.

 

Aynı zamanda, anneleri ve çocukları korumak ve gençleri vatanseverlik ruhuyla yetiştirmek için örnek faaliyetlerde bulunan 287 kadına “Muteber Ayâl”  (saygıdeğer kadın) rozetleri verildi.

 

Etkinliğe özerk Karakalpakistan Cumhuriyeti, vilayetler ve Taşkent şehrinden kadınlar, çeşitli bakanlık ve kurumların temsilcileri, Özbekistan'da görev yapan kadın diplomatlar, uluslararası kuruluşların temsilciliklerinin çalışanları katıldı.

 

Festival etkinliği renkli bir konser programı ile sona erdi.

Özbekistan'da hal böyleyken hemen yanıbaşındaki Kırgızistan'da herşey bambaşkaydı. Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Kadınlar Günü'nde kadınlar, kadınlara karşı zulüm, baskı ve tecavüzleri kınamak için  yürüyüş yaptı. Yürüyüş başladığında birkaç maskeli adam onlara saldırdı. Polis geldiğinde saldırganlar kaçtı. Polis saldırganları değil eyleme katılan kadınları gözaltına aldı. Yaklaşık 70 kadın gözaltına alındı.