Kazakistan'ın Almatı Sanayi Bölgesi topraklarında faaliyet gösteren girişimciler yeni dış pazarlara girme çabası içindeler.

Almatı Sanayi Bölgesi Başkanı Azamat Baygubesov verdiği demeçte şunları söyledi:

"Şu anda, sanayi bölgesinde faaliyet gösteren 54 girişimin yatırım değeri 237 milyar tengeye (624 milyon ABD dolarına) ulaşmış durumda.

2020 yılında 39.7 milyar tenge (104.5 milyon ABD doları) değerinde 11 yeni projenin başlatılması planlanıyor.  Sonuç olarak 1.575'e kadar yeni istihdam sağlandı.

2021 ve sonraki yıllarda 129 milyar tenge (339.6 milyon ABD doları) değerinde 31 projenin daha başlaması planlanıyor.  4.624 yeni istihdam bekleniyor.

Şu anda sanayi bölgesinin sekiz girişimden  BIZHAN et işleme girişimi Rusya'ya, BRB APK Rusya'ya, Asia Steel Pipe Corporation Çin, Rusya, Özbekistan, Türkmenistan'a mallarını ihraç ediyor.

КМК Yatırım (Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleri, Çin, Basra Körfezi ülkelerine; Hyundai Trans Kazakistan BDT ülkelerine; Almapack Co LTD Kırgızistan'a; ASSET Kırgızistan ve Özbekistan'a; DOC Co.LTD Rusya ve Belarus'a ihracat yapıyor.

Almatı Sanayi bölgesinde faaliyet gösteren iki girişim daha ihracata başlamak istiyor. Bu nedenle, tıbbi ürünler imalatı ile ilgilenen Almerek girişimi Rusya, Özbekistan ve Katar'a ihracata başlamayı planlıyor. Kaz Tiger Tape şirketi, Rusya, Özbekistan ve Kırgızistan'a mal ihraç etmeye başlayacak."

Bu yatırımlar Kazakistan'da işsiz sayısını en düşük seviyede tutarken çok sayıda yabancı işçi ve teknik eleman da çalışmak için Kazakistan'a geliyor.