Dünyayı korku içinde bırakan yeni koronavirüs hakkında bilgi sahibi olması için Çin'in Şencen şehrine gönderilen genç bir Rus doktor, evini telefonla arayarak bazı bilgiler veriyor. İşte o bilgiler:

Soğuk algınlığında burun akıntısı ve balgam görülüyorsa size koronavirüs bulaşmamış demektir. Koronavirüs bulaşması teşhisinde kuru öksürük görülür.

Yeni koronavirüs sıcağa dayanamaz. 26-27 santigrat derecede ölür. O halde bol bol sıcak su veya çay için. Güneş ışığı altında dolaşın.

Uzman tavsiyeleri:

1. Virus hücresinin hacmi büyükçe olup (400-500nm / milimetrenin on binde biri), sıradan maskelerle virüsten korunmak mümkündür. Maske taktığınız zaman karşınızda koronavirüs yüzünden hastalanan bir kişi aksırsa veya 3 metre mesafeden geçse de size virüs bulaşmaz. Koronavirus havada asılı kalmaz, uçmaz. 

 2. Koronavirüs metal eşyalar (merdiven korkulukları, metal kapılar, metal mobilyalar)  üzerinde  12 saat yaşayabilir. Bu sebeple şüpheli veya umuma açık yerlerde  metal eşyalara elinizi sürdüğünüzde ellerinizi sabunla güzelce yıkayın.

 3. Koronavirüs bez ve kumaşlarda  6-12 gün yaşayabilir. Sıradan çamaşır deterjanları bile virüsü öldürmek için yeterlidir. Kışlık giyimlerden virüsü temizlemek için yıkandıktan sonra güneşte kurutmak yeterlidir.

Koronavirüs belirtileri:

1. Anjinde görülene benzeyen boğaz kuruluğu 3-4 gün devam eder.

 2. Bundan sonra virüs burnun içindeki sıvıya yerleşip buradan gırtlak ve akciğerlere geçer. Akciğerlerde soğuk algınlığı belirtileri görülür. Bu durum 5-6 gün devam edebilir.

 3. Koronavirüs iltihabında yüksek ateş ve nefes alma güçlüğü görülür.  Burun tıkanıklığı alışılmıştan farklı olup suda boğulma hissi uyandırır. Buna benzer belirtilier görüldüğünde vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Koronavirüsün yayılmasını engelleme:

 1. Koronavirüs,  genellikle koronavirüs taşıyan hasta ile temas sonucu bulaşır. Bu sebeple elleri sık sık sabunla yıkamakta fayda vardır.

 2. Tedbir olarak, ağız ve boğazın antiseptiklerle temizlenmesi tavsiye olunur. 

Mümkün olduğu kadar dikkatli ve ihtiyatlı olmak gerekir. 

Sık sık çay veya kaynatılmış sıcak su içilmelidir.

En mühim tavsiye, temizliğe çok dikkat edilmesidir.

Kaynak: azon.uz