Özbekistan’da  Rusya öncülüğünde kurulan Avrasya Ekonomik Birliği’ne (AEB) gözlemci üye olma kararı alındığı belirtildi.

Avrasya Ekonomik Birliği bir süredir Özbekistan’ın birliğe katılması için çeşitli girişimlerde bulunuyordu. Bağımsız dış politika, kimsenin iç işlerine karışmama ve kimseyi iç işlerine karıştırmama politikası takip eden Özbekistan’ın eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, birliğe  katılmak istemediğini belirtmişti. Şevket Mirziyayev’in göreve gelmesiyle birlikte Avrasya Ekonomik Birliği, Özbekistan'la işbirliği çabalarını arttırdı.

Şevket Mirziyayev’in dış politikada ve ticarette İslam Kerimov'a göre daha açık bir tutum takip etmesinin Rus-Özbek ilişkilerine de olumlu yansıdığı, 34 milyon nüfusuyla Özbekistan’ın Avrasya Ekonomik Birliği'nde Rusya’dan sonra en büyük tüketici pazarı olma potansiyelini taşıdığı düşünülüyor. Mirziyayev, 24 Ocak’ta Özbekistan Yüksek Meclisi’nde yaptığı açıklamada “hükumetimiz, Avrasya Ekonomik Birliği ile işbirliği kurma yolları üzerinde çalışıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Özbekistan’ın ürünlerinin yüzde 80’inin Avrasya Ekonomik Birliği üyesi ülkeler Kazakistan, Kırgızistan ve Rusya üzerinden geçtiğini söyleyen Şevket Mirziyayev, “Ayrıca, aynı ülkeler, Özbekistan ihracatının yüzde 50 ila 80’inin de müşterisi konumundalar” dedi. Ancak Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyayev, birliğe tam üye olmaya karşı olduğunu şu ifadeler ile net bir şekilde açıklamıştı: “Bir şeyi bilmek gerek. Kimse size bağımsızlığınızı vermez. Bağımsızlık halk tarafından güvenilerek cumhurbaşkanının eline verilmiştir. Biz bu birliğin üyesi olmayacağız.”

Kaynak: Kırım Haber Ajansı