OPEC (Petrol Üreticisi Ülkeler Teşkilatı) üyeleri ve üye olmayan ülkeler, Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılan bir toplantıdan sonra, petrol üretimi üzerindeki kısıtlamaları uzatmayı kabul edemediler. Kazinform haber ajansı mevcut OPEC ve diğer petrol üreticisi ülkeler anlaşmasının Mart ayının sonunda sona ereceğini bildirdi.

OPEC ve üye olmayan petrol üreticisi ülkelerin delegasyonlarının mensupları toplantıya girmeden önce yeni koronavirüs taramasından geçirildi.

OPEC üyesi ve OPEC üyesi olmayan petrol üreticisi ülkeler, koronavirüs nedeniyle talepteki düşüş sebebiyle petrol üretiminde ek bir azalmaya ihtiyaç olduğu konusunda anlaşamadılar. OPEC yıl sonuna kadar üretimi günde 1,5 milyon varil azaltmayı teklif etti. Rusya anlaşmayı yalnızca yılın ikinci çeyreğinde uzatma konusunda ısrar etti. Bu gelişmeler sonucu "kara altın" fiyatındaki düşüş hızlandı.

Brent petrolü için Mayıs vadeli işlemler varil başına% 9.3 düşerek 45.34 ABD Doları oldu. Brent ham petrolünün en son 48 $ olduğu Temmuz 2017'de kaydedilmişti.

West Texas WTI petrolü için Nisan vadeli işlemler varil başına% 8.6' düşerek 41.95 ABD Doları seviyesine geriledi.