Sağlık görevlileri koronavirüs salgını ile mücadele etmek için savaşırken , Çin'deki araştırmacılar kesin olmamakla birlikte COVID-19'un mutasyona uğradığını ve şu anda en az iki virüs türü olduğunu bildiriyorlar.

Pekin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Şanghay Pastör Enstitüsü uzmanları, korona virüsün iki farklı virüse bölündüğünü keşfetti. Bilim adamları iki yeni korona virüsü “L” ve "S" türleri olarak adlandırdı.

Bilim adamları agresif  virüse “L tipi” ve daha az yaygın olana da “S tipi” adını verdiler. L tipi salgının başladığı Wuhan'da daha sık görüldü, ancak araştırmacılar enfeksiyon sıklığının düştüğünü belirtiyorlar. Ayrıca, çalışmaya hazır oldukları verilerin “ çok sınırlı ” olduğunu ve COVID-19'un evrimini anlamak için daha fazla bilgi ve takibin gerekli olduğunu belirtiyorlar.

Haber: fortune.com

mutasyon: Mutasyon, bir canlının genomu içindeki DNA ya da RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişmelerdir. Mutasyona sahip bir organizma ise mutant olarak adlandırılır. Mutasyonlar, genel olarak germ hattı mutasyonları ve somatik mutasyonlar olmak üzere ikiye ayrılır.