Adana Milletvekili İsmail Koncuk, TBMM Genel Kurulu’ndan bazı açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına Arif Nihat Asya’nın “Bayrak” şiirini okuyarak başlayan Koncuk,  şiirin kitaplara tekrar ekletilmesi ve “andımız”ın okullarda yeniden okutulması çağrısında bulundu.

Şiirin  müfredattan kaldırıldığını hatırlatan Koncuk’a, İçişleri eski Bakanı Abdullah Güler, “O zaman da ‘yanlış’ diyordum ben” sözleriyle cevap verdi. Bu sözlerden Abdullah Güler’in “Bayrak” şiirinin ders kitaplarından çıkarılmasına karşı olduğu anlaşılmaktadır. Ancak eski Milli Eğitim Bakanlarından Ömer Dinçer döneminde yapılan bu icraata neden sessiz kaldığını anlatmaya bu sözler kafi gelmemiştir.

Adana Milletvekili Koncuk ise Güler’e cevaben “Şimdi, burada çok zikzak yaptınız; amenna, olabilir, bir şey demiyorum” ifadelerini kullandı.

24. Dönem Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri de 13 Haziran 2012’de TBMM kürsüsünden bu konuda milletvekillerine hitap etmişti.

”Milli eğitimde millilik sorunu” hakkında gündemdışı konuşan Yeniçeri, Milli Eğitim Bakanlığı’nın son zamanlardaki uygulamalarıyla millilikten giderek uzaklaştığını savundu. Yeniçeri, bakanlığın, eğitimin sorunlarıyla ilgilenmek yerine milli değer, simge ve değerlerle uğraşmayı kendisine iş edindiğini ileri sürmüştü.

Yeniçeri, Milli Eğitim Bakanlığı’nın son marifetinin Türk Edebiyatı kitaplarında yer alan Arif Nihat Asya’nın ”Bayrak” şiirinin, ”Sana benim gözümle bakmayanın/ Mezarını kazacağım/ Seni selamlamadan uçan kuşun/ Yuvasını bozacağım” mısralarının çıkarılması olduğunu belirtmişti.

Yeniçeri, ”Yakında, İstiklal Marşı’nın da ‘Kahraman ırkıma bir gül’ ya da ‘Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal’ mısraları ırkçılık içeriyor diye Bayrak Şiiri gibi çıkarılırsa şaşmayınız. Sanattan, mecazdan, teşbih-i beliğden, mecaz-ı mürselden, kinayeden habersiz bir zihniyet Milli Eğitim Bakanlığı’na egemen. Bu ülkede milliyet özürlüler, tarih özürlüler, devlet özürlüler, bağımsızlık özürlü olanlar var. Şimdi buna bir de bayrak özürlüler eklendi” diye konuştu. Özcan, konuşması sırasında yanında getirdiği Türk bayrağını çıkararak, Arif Nihat Asya’nın Bayrak Şiiri’ni okumuştu.