Ankara'nın Polatlı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında Kocatepe Camii emekli imam hatibi, ünlü hafız ve mevlithan İsmail Coşar ile eşi Sevim Coşar ahirete irtihal etti. Kazada hayatını kaybeden emekli imam Coşar, 40 yılı aşkın görev yaptığı Kocatepe Camii'nden son yolculuğuna uğurlanacak.

Kaza, İsmail Coşar'ın (70) kullandığı 06 UC 214 plakalı otomobil, Eskişehir-Ankara kara yolunun Polatlı, Duatepe mevkiinde önünde seyir halinde olan 06 PGT 75 plakalı tıra arkadan çarpmasıyla meydana geldi.

15 Temmuz 2016 darbe girişiminde gece yarışı camilerden sala sesleri yankılanmış, halk darbeye direnmeye çağrılmıştı. Ankara'da ve belki de Türkiye'de ilk sala okuyan merhum İsmail Coşar'dı.

İsmail Coşar'dan birkaç yaş büyük olan; Türkiye'de ve İslam dünyasında tanınmış hafızlarda olan adaşı, İstanbul Bayezid Camii imam hatibi İsmail Biçer de 26 Mart 1998 Perşembe günü Bandırma yakınlarında elim bir trafik kazası geçirerek vefat etmişti. Kendisine bu vesileyle rahmet diliyoruz.

Merhum İsmail Coşar ve eşine Allah'tan rahmet; yakınlarına, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyoruz.

İsmail Coşar'ın sesinden sabah ezanı:

https://www.youtube.com/watch?v=3YeBS2oOhno

Coşar'ın sesinden Kur'an-ı Kerim (Yusuf suresi 1-25):

https://www.youtube.com/watch?v=5IPSu9-y6p8

 

Mehmed Akif'in yazdığı "Çanakkale Şehidlerine" şiiri:

https://www.youtube.com/watch?v=JqsdSgXXN_U

Mevlid Kandili - 2011 (hacıbayram Veli Camii):

https://www.youtube.com/watch?v=XL7nVUXBhIc

1950 yılında Bursa'nın Osmangazi ilçesine bağlı Çağlayan köyünde dünyaya gelen İsmail Coşar, küçük yaşta hafızlık eğitimi aldı.

Bursa'nın Tuzpazarı semtindeki İsmail Hakkı Tekkesi'nde üç yıl süren hafızlık eğitiminin ardından kentin merkez köylerinden birisine dönemin müftüsü Abdullah Saraçoğlu tarafından vekaleten müezzin-kayyım olarak atandı.

Coşar, askerliğini tamamlayıp Bursa'da tekrar göreve başladıktan sonra Ankara Radyosu'na davet edildi. Radyoda okuduğu Kur'an-ı Kerim ile sesini tüm Türkiye'ye duyuran Coşar, müezzin olarak ilk görevine 1972 yılında Ankara'nın Ulus semtindeki tarihi Kağnıcıoğlu Camii'nde başladı.

1974 yılında Ankara Maltepe Camii'nde düzenlenen programda Kur'an-ı Kerim okuyan İsmail Coşar, TRT'nin ilk kez naklen yayınladığı Mevlid Kandili programında izleyicilerin karşısına çıktı.

Bu arada açıktan imam hatip lisesini tamamlayan Coşar, henüz inşaat halindeyken Kocatepe Camii'nin ilk müezzini oldu ve 40 yılı aşkın bu camide görev yaptı.

Türkiye'nin dört bir yanında ve birçok Avrupa, Asya ve Uzak Doğu ülkesinde düzenlenen programlarda Kur'an ve mevlit okuyan Coşar, seslendirdiği birçok kaside ve ilahiyle de hafızalara kazınmıştı.