25 Mart 2017 tarihinde Kırgız-Kazak sınırında gözaltına alınarak "zorla alıkoymak" suçundan 11 yıl 6 aya hapse atılan eski milletvekili Sadır Caparov'un destekçileri bugün, 1 Mart 2020’de başkent Bişkek'te toplandı. Ala Too Meydanı’nda toplanan göstericiler eski milletvekiline “özgürlük” için protesto etti. Belirlenen saatten sonra dağılmayan göstericilere polis müdahale etti. Protestocular güvenlik güçleri tarafından gaz ve basınçlı suyla dağıtıldı.

Mekençil partisinin lideri Sadır Caparov ise, 2013 yılında Issık Göl bölgesinde düzenlenen bir mitingde bölge valisi Emilbek Kaptagayev’i rehin aldığı iddia edilmiş ve 11 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Sevilen politikacı Sadır Japarov taraftarları aradan geçen bunca yıla rağmen onu unutmadılar ve hemen hemen her yıl onun için mitingler düzenlediler.

1 Mart 2020 günü de Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’in merkezinde toplanan cezaevindeki eski milletvekili Sadır Caparov’un destekçileri, güvenlik güçleri tarafından gaz ve basınçlı su ile dağıtıldı. Polis Ala Too Meydanı'nı dolduran göstericileri dağıtıp duruma hakim oldu. Göstericiler ellerinde "Sadır Caparov bu halkın evladı", "Hürriyet istiyoruz" yazılı pankartlar ve Kırgızistan bayrakları taşıdılar.

Edinilen bilgiye göre protestocular, karayolunun engellenmesi de dahil olmak üzere protesto eyleminin kurallarının ihlal ettikleri gerekçesiyle dağıtıldı.

Aldığımız bilgilere göre iki polis memuru olaylarda yaralandı.