Deutsche Welle'nin haberine göre Ankara’nın "sığınmacıları durdurmayacağız" açıklama sonrası Yunanistan sınırında tedbirler artırıldı. 4 bin sığınmacının durdurulduğunu açıklayan Atina, sınır ihlallerine göz yumulmayacağını vurguladı.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Türkiye’de bulunan mültecilerin AB sınırına doğru ilerlemesinden sonra Bulgaristan’ın güneydoğu komşusu Türkiye ile sınır güvenliğini sıkılaştırdığını belirtti. Borissov hükümet toplantısında yaptığı konuşmada, “Çok sayıda kişi olduğuna dair verilerimiz var … Sınırda  kontrolü sıkılaştırıyoruz” dedi ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesi yaptığını söyledi.

Haberin asıl güzel tarafı bazı sığınmacıların sınırı geçebildiğinin anlaşılması: Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis başkanlığında gerçekleşen kabine toplantısı sonrası açıklama yapan hükümet sözcüsü Stelios Petsas, Yunanistan'ın dünden bu yana "organize, kitlesel ve yasadışı sınır ihlali ile karşı karşıya kaldığını" belirtti. Sınırı yasadışı yollara geçmeye çalışan 4 bin kişinin durdurulduğu ifade edilirken, Yunanistan sınırına girmeyi başaran 66 sığınmacının ise gözaltına alındığını açıklandı.

Suriyeli göçmen ve sığınmacıların batı sınırlarına yönelmesine ilişkin soruya Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy cevap verdi: "Gelişmelerden endişeye kapılan ülkemizdeki bazı sığınmacı ve göçmenler Batı sınırlarımıza doğru hareketlenmeye başlamışlardır. Durumun kötüleşmesi halinde bu risk artarak devam edecektir. Dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülkemizin mülteciler ve sığınmacılara yönelik politikasında bir değişiklik yoktur."

Avrupa başkentleri de İdlib için alarmda. Büyük bir mülteci akınından ve Suriye’de siyasi çözüm çabalarının tümüyle çıkmaza girmesinden endişelenen Almanya ve Fransa yoğun diplomasi trafiği yürütüyor.

Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik'in (CDU) liderliğine aday olan isimlerden Norbert Röttgen, sosyal medya hesabı üzerinden sert açıklamalar yaparak "İdlib'de yaşanan felakette hiç bir şey yapmadığımız için bizim de payımız var” dedi.

 

İdlib'den, yüzde 80'inin kadın ve çocukların oluşturduğu yaklaşık bir milyon sivilin, rejimin operasyonları nedeniyle Türkiye sınırına yakın bölgelere gelmesi, yeni bir göç dalgası endişesini artırıyor. 3 milyon 500 bini aşkın Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye, tek başına bir insani felaketi önleyemeyeceğini vurguluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, Almanya'nın İdlib'deki sivillere insani yardım için 25 milyon euro mali yardım sözünü hatırlattı, sözlerin halen tutulmadığını belirterek ”Millet orada karda, çamurda, soğukta donuyor, bunlar hala 25 milyon avroyu gönderecekler” sözleriye de Merkel'e sitem etti.