Türkistan (Yesi), Kazakistan'ın güneyinde, Çimkent yakınlarında küçük bir kasabaydı. Kasabanın yalnız Kazakistan için değil bütün Türkistan (Doğu Türkistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Afganistan'ın kuzeyindeki Güney Türkistan, Türkmenistan ve diğer Türk toplulukları) için önemli bir yanı vardı: Hoca Ahmed Yesevi'nin dergahı ve kabri o kasabadaydı. O kadar önemliydi ki ne Çarlık Rusyası ne de komünist diktatörlük SSCB bu kasabaya pek dokunamadı. Kazakistan'ın bağımsızlığının ardından Emir Temür'ün yaptırdığı Yesevi dergahı restore edildi, Türkiye ve Kazakistan ortak bir de üniversite açtılar: Ahmet Yesevi Üniversitesi...

Kazakistan'ın ilk cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, bu küçük kasabayı eyalet merkezi yaptı.

Şimdi de Türkistan Bölgesi Dijitalleşme, Kamu Hizmetleri ve Arşiv Bölümü, Akıllı Okul projesinin Türkistan şehrinin üç eğitim kurumunda uygulanmasını başladı. Projenin maksadı, okullarda güvenlik seviyesini artırmak, eğitim kurumlarında sistemleri otomatikleştirmek, Kazinform haber ajansı raporlarını RSK'ya referansla yapmaktır.

Örneğin, modern ekipman bir okula kurulur. Diğer okullar bu okuldaki eğitimi takip ederler. Diğer yandan güvenlik sistemine dahi olan turnikeler ve elektronik kilitler de öğrencilerin, öğretmenlerin ve vatandaşların eğitim kurumuna giriş ve çıkışlarını kontrol eder.