Özbekistan İçişleri Bakanlığı basın bürosunun verdiği bilgiye göre Namangan vilayetinde kendilerini Devlet Havfsizlik Hizmeti (Devlet Güvenlik Servisi)  memuru olarak tanıtan dört kişi, bir vatandaştan zorla 150.000 dolar aldılar.

Namangan vilayeti Çüst kasabasında dört dolandırıcı, kurbanın arabasında 200.000 dolar olduğunu öğrenerek onu takibe aldılar. Arabasını uygun bir yer ve zamanda durdurdular. Kendilerini Devlet Havfsizlik Hizmeti (Devlet Güvenlik Servisi)  subayı olarak kendini tanıttılar. Araç sahibinin o paranın kendisine ait olmadığını ve başka bir kişiye teslim etmesi gerektiğini söylemesine rağmen parayı istediler.

Sahte Devlet Havfsizlik Hizmeti (Devlet Güvenlik Servisi)  memurları, kurbanlarına 150.000 dolar nakdi kendilerine verirse paranın sahibine 150.000 dolar ödemeyeceğine dair güvence vermeye çalıştılar. Ayrıca adamı tehdit ederek "parayı bize vermeyi reddederseniz Kırgızistan'a şüpheli olarak 200.000 dolar götürmek istiyorsunuz diyerek seni tutuklarız" dediler.

Şoför istenen parayı verdi ve Kırgızistan'a kaçtı. Paranın asıl sahibine olup biteni anlattı. Parası gasp edilen kişi polis yetkililerine başvurduktan sonra sahtekarlar tutuklandı ve olay yerindeki mahkemede yargılanmalarına başlandı.