Azerbaycan Tıbbi Enfeksiyon Hastalıkları Görev Grubu Başkanı Vasif Aliyev tarafından yeni koronavirüs hakkında Bakanlar Kuruluna bir brifing verildi.

Vasıf Aliyev birifingde, koronavirüs semptomlarının üst solunum yolu enfeksiyonlarının semptomlarıyla tamamen aynı olduğunu belirtti. Teşhis koyarken yüksek ateş, öksürük ve burun akıntısı gibi semptomların  rapor edildiğini söyledi. Basitçe anlatmak gerekirse, koronavirüsün ciddi pnömoniye (Halk arasında zatürre olarak bilinen Pnömoni akciğerlerin klinik ve radyolojik olarak tespit edilen inflamasyonudur)  sebep olacağını söyleyen Aliyev, klinik bulgulara ek olarak, laboratuvar sonuçları, radyolojik semptomlar, burun ve kan örneğinin analizi ile virüsün etkisinin doğrulanabileceğini belirtti. Son araştırmaların sonucuna göre hiçbir laboratuvar çalışması  yapılmasa bile koronavirüsün akciğer tomografisi ile teşhis edilebileceğini düşündürdüğünü söyledi.

Başka bir ülkeye seyahat etmeyen ve hasta bir kişiyle hiç temas etmeyenlerde görülecek yüksek ateşin koronavirüs şüphesine yol açmaması gerektiğini, sıradan bir virüs olabileceğini anlattı.