Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen “Güvenlik Zirvesi” sonrasında beraberinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Dündar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Küçükakyüz ile Suriye sınırına gitti.

İdlib’deki faaliyetlerin sevk ve idare edildiği Hatay’daki Taktik Komuta Yeri’ne geçen Bakan Akar, son duruma ilişkin 2’nci Ordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla’dan brifing aldı, talimatlar verdi.

Bakan Akar, rejim hedeflerine yönelik kara ve hava destek vasıtalarıyla gerçekleştirilen harekatı yerinden sevk ve idare ediyor.

NATO tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin çağrısı üzerine 29 NATO müttefiki bugün toplanacağı bildirildi. Toplantı, Washington Anlaşması’nın 4’üncü maddesi kapsamında gerçekleşecek. 4’üncü maddeye göre; her NATO müttefiki toprak bütünlüğü, siyasi bağımsızlığı veya güvenliği tehdit edildiğinde ne zaman isterse NATO’yu toplantıya çağırarak istişarelerde bulunabilir.

Amerika Birleşik Devletleri ise durumu fırsata çevirme yolunda eski defterleri karıştırıyor. İdlib saldırısı sonrası sıcağı sıcağına bir S-400 açıklaması yapıldı. ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, Suriye’deki gelişmeler sonucu Türkiye’nin Rus S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçeceğini umduklarını belirtti.

Avrupa Parlamentosunun (AP) yeni Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor da dün gece sosyal medyadan yaptığı açıklamasında, “Türk askerlerinin ölümünden dolayı üzüntülü ve gelişmelerden oldukça endişeliyiz. Maalesef tekrar etmek zorunda kalıyorum ancak AB, Türkiye’nin yeni dostlarından çok daha güvenilir. (Size) bir şey kazandırmayan ‘tek taraflılığı’ bırakmanız sizin yararınıza olacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya ise yalan ifadelerle kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor. “Rusya 24” kanalında yayınlanan habere göre, Suriye’nin kuzeyinde İdlib civarında Suriyeli muhaliflerin ve Türk ordusunun Rusya ve Beşar Esed rejimine ait savaş uçaklarına taşınabilir hava savunma sistemi (MANPADS) kullanarak ateş açıldığı iddia edildi. Rusya, uzun süreden beri İdlib’de terörist gruplar olduğu ve Türkiye’nin bu grupları silahsızlandıramadığını iddia ediyor. Anlaşılan o ki Rusya 24 Kasım 2015’te düşürülen uçağının ve Suriye rejimine muhalif güçlerin öldürdüğü iddia edilen Rus istihbaratçılarının intikamını alma histerisiyle hareket ediyor. Böyle hareket ederken de soğukkanlı davranarak Türkiye’yi tamamen karşısına almak istemiyor.

MANPAD

İstanbul’da protestocuların adresi Rusya Başkonsolosluğu oldu. Sabahın erken saatlerinde konsolosluk önünde toplananlar “Katil Rusya!”, “Katil Putin” sloganlarıyla saldırıyı protesto ettiler.

Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarına yakın yerlerde bulunan Suriyeli, Iraklı ve Afganistanlı sığınmacılar, hayalini kurdukları Avrupa’ya geçişin Türk güvenlik kuvvetlerince engellenmeyeceğini öğrenerek sınıra doğru harekete geçtikleri ifade ediliyor.