Suriye'nin İdlib kırsalında Suriye rejim güçlerinin askerlerimize yönelik hava saldırısında 29 askerimiz şehid oldu.

Açıklama Hatay Valisi tarafından yapıldı. İlk resmi açıklamayı yapan Hatay Valiliği 9 şehidimiz olduğunu bildirmişti. Daha sonra, "Ne yazık ki bu sayı 22'ye yükseldi. Bütün askerlerimiz Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan içeri alınmıştır. Askerlerimiz hastanededir" dedi.

Son dakika haberi: İdlib'de alçak saldırılar neticesinde 29 Mehmetçiğimiz şehit düştü.

[kirmizitext]Hatay Valisi Doğan, "İdlib'de rejim kuvvetleri tarafından TSK unsurları hava saldırısına uğramıştır. Bu saldırı sonucu 29 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur. Ağır yaralılarımız var, yaralılarımızı Cilvegözü Sınır Kapısından Türkiye'ye aldık. Tedavileri devam ediyor." açıklamasında bulundu. Doğan, 36 yaralı olduğunu, sağlık personelinin görev başında olduğunu bildirdi.[/kirmizitext]

Önceki açıklamasında bazı askerlerin de ağır yaralandığını söyleyen Hatay Valisi Rahmi Doğan, "Yaralılarımızı Cilvegözü Sınır Kapısından Türkiye'ye aldık. Hatay'daki devlet hastanelerinde tedavileri devam ediyor. Şehidlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza acil şifa diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun" dedi.

Hastanelerdeki yaralılar için herhangi bir kan ihtiyacı olmadığını kaydeden Doğan şöyle devam etti: Bütün tedbirler alınmış, tüm sağlık personelimiz görevi başındadır. Yaralılarımıza gerekli müdahaleler yapılmaktadır. Hemşehrilerimden müsterih olmalarını, hastanelerin etrafında herhangi yığılma olmamasını buradan istirham ediyorum.

Hatay valisi gelişmelerin kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.

ANKARA'DA GELİŞMELER

İdlib'den gelen şehid haberleri ile aynı zamanda Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında güvenlik toplantısı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığındaki toplantıya Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Genelkurmay Başkanı Yaşar Güler, kuvvet komutanları ve MİT Başkanı Hakan Fidan katıldı.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Bakan Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirti. Bakan Akar ve ABD’li mevkidaşı Esper, İdlib sorunun çözümü başta olmak üzere ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulundu.

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şehit askerler için başsağlığı mesajı yayımladı. Kılıçdaroğlu'nun mesajında, "Hatay Valimizden gelen acı haberle yüreğimiz dağlandı. Şehit olan askerlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine ve milletimize, başsağlığı ve sabır diliyorum. Allah Mehmetçiğimizi korusun" ifadeleri yer aldı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hatay Valisi Rahmi Doğan'ın "9 şehidimiz var" açıklamasının ardından kurmaylarını Genel Merkez'de toplandı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İdlib ile ilgili gelişmeleri parti genel merkezinde kurmaylarıyla birlikte takip ediyor. MHP'den yapılan açıklamada, "Genel Başkanımız, saat 23.00 itibarıyla genel merkezde gelişmeleri takip etmektedir" denildi.

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İdlib'de rejim unsurlarının saldırısı sonucu şehit olan askerler için başsağlığı mesajı yayımladı. Akşener, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Türk milletinin başı sağolsun. Rusya destekli rejim güçlerinin Suriye, İdlib'deki vatan evlatlarımıza saldırısında şehitlerimiz var. Vatan için şehadete eren kahramanlarımıza Cenabıhak'tan rahmet diliyorum. Allah, ruhlarını şad, mekanlarını cennet eylesin." ifadelerine yer verdi.

Ancak o saatlerde izdiham veya diğer sebeplerden dolayı twitter erişimi hemen hemen imkansız olduğundan Kılıçdaroğlu ve Akşener'in mesajlarını çok az kişi görebildi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg Suriye rejimi ve destekçisi Rusya'nın İdlib'deki saldırılarını kınadı ve saldırılara son vermeleri çağrısında bulundu.

Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü, sosyal medyadan provokatif paylaşımlarda bulunanlarla ilgili inceleme başlattı. Şu ana kadar 91 sosyal medya hesabıyla ilgili işlem ve tespit yapıldı. Çalışma devam ediyor.

İlginç bir gelişme daha. Üst düzey bir yetkiliden gelen bilgiye göre, Türkiye, Suriyeli mültecilere Avrupa kapılarını açtı. İdlib'de Türk ordusuna yapılan alçak saldırının ardından, Türk Polisi, Sahil Güvenlik ve sınırda görevli askerler mültecilerin Avrupa'ya açılmasına engel olmayacak. Ancak, Suriye'de karşımızda olan Rusya olunca bu kararın gerçekliği ve faydalı olup olmayacağı tekrar değerlendirilmesi gereken yanları olabilir.

Avrupa Parlamentosunun (AP) yeni Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, sosyal medyadan yaptığı açıklamasında, "Türk askerlerinin ölümünden dolayı üzüntülü ve gelişmelerden oldukça endişeliyiz. Maalesef tekrar etmek zorunda kalıyorum ancak AB, Türkiye'nin yeni dostlarından çok daha güvenilir. (Size) bir şey kazandırmayan 'tek taraflılığı' bırakmanız sizin yararınıza olacaktır" ifadelerini kullandı.

ABD’nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison ise Türk askerlerinin İdlib’de hayatını kaybettiğinin ortaya çıkmasının ardından Washington’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kimin güvenilir dost olup olmadığını görmesi gerektiğini söyledi.

Bu kadar haberden sonra biz de diyoruz ki: Türk'ün Türk'ten başka dostu yok...