Sondaj çalışmalarını Fatih ve Yavuz gemileriyle sürdüren Türkiye’nin satın aldığı üçüncü sondaj gemisi “Sertao” İngiltere'den yola çıktı, 17 Mart 2020 tarihinde Türkiye’ye gelnesi bekleniyor.

Gemi İngiltere'nin Port Talbot Limanı’ndaki yol hazırlıklarını 22 Şubat 2020’de tamamladı.

"Sertao" 2012’de Güney Kore’de Samsung tarafından üretildi. 3 bin metre sondaj açabilen gemi, 2015’e kadar Brezilyalı enerji devi Petrobras tarafından kullanılmıştı.

Geminin açık artırmayla satıldığı, 37,5 milyon dolara alındığı öğrenildi.

Yunanistan, Kıbrıs Rum Yönetimi, İsrail ve Mısırla bazı Avrupa Birliği ülkelerinin Doğu Akdenizde Türkiye ve Kıbrıs Türklerinin menfaatlerini yok sayan karar sondaj ve işbirliklerine karşı Türkiye de iki gemiyle Doğu Akdeniz'de sondaja başlamıştı.

Türkiye'ye karşı yaptırım kararı alan AB ülkeleri, "Doğu Akdeniz'de hidrokarbon çıkarmak için ruhsatsız arama faaliyetlerinden sorumlu veya bu faaliyetlerde bulunan birey ve kurumlara yaptırım uygulanmasını mümkün kılacağını" iddia ediyorlardı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı da Doğu Akdeniz'de yürütülen sondaj faaliyetlerine aynen devam edileceğini belirtmişti. Bakanlığın açıklamasında AB'nin 'uluslarası hukuka ve hakkaniyete uygun karar almadığı' ifade edilirken, "Ülkemizin tehditlere boyun eğerek, Doğu Akdeniz'deki haklarından geri adım atmasını ummak beyhude bir beklentidir" denildi.

[caption id="attachment_2915" align="aligncenter" width="300"] Fatih sondaj gemisi[/caption]

 

[caption id="attachment_2916" align="aligncenter" width="300"] Yavuz sondaj gemisi[/caption]