Mart 2020'de Kırgızistan'daki ilk makine üretim tesisinin Oş'ta açılması bekleniyor.

Alınan bilgiye göre tesisin inşaatı LLC Kyrgyz Unaa Kuruluş tarafından gerçekleştiriliyor. Tesisin hidrolik türbinler, çeşitli jeneratörler üretmesi ve gelecekte elektrikli araçların, 35 kişilik elektrikli otobüslerin montajını yapması planlanıyor. Şirket şu anda Hindistan ve Almanya'dan şirketlerle işbirliği yapıyor ve Japon otomotiv üreticisi Nissan ile elektrikli araç üretimi konusunda işbirliği görüşmeleri sürüyor.

Şu anda 20 milyon dolar yatırım yapılmış durumda. Yatırım sermayesinin tamamı yerli işadamı Nurbek Osmonov'a ait olup toplam yatırım 150 milyon dolar olacaktır. Elektrikli araçların ve 35 kişilik elektrikli otobüslerin seri üretimi için 5-6 yıl gerekeceği bildiriliyor.

35 kişilik elektrikli otobüslerin üretimi Kırgız Unaa Kuruluş şirketinin bir projesidir. Elektrikli otobüslerin üretimi daha erken başlayacak, ancak seri üretim 5-6 yıl içinde başlayacak. Tesiste 300'den fazla kişi sitihdam edilecek.

Şirketin ürünleri:

- Türbinler

- Dizel ve benzinli jeneratörler

- Rüzgar jeneratörleri

- Çeşitli takım tezgahları

- Pompalar ve sürgülü vanalar

- Elektrikli otomobiller ve elektrikli otobüsler

Tesisin inşaatı Mayıs 2018'de Oş şehrinde başladı. Kırgız Unaa Kuruluş, Kırgızistan'da güç ekipmanı tasarımı ve üretimi yapan önde gelen makine yapım işletmelerinden biri olma yolunda ilerliyor. Şirket, Kırgızistan Cumhuriyeti sanayiini geliştirmek, halkın ekonomik ve sosyal durumunu iyileştirmek, ülkenin enerji, güvenlik ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretmek üzere  kuruldu.