Çin'de ve sonra Çin dışındaki birçok ülkede bir koronavirüsün hızla yayılması sonucu milletler arası piyasalarda Pazartesi günü petrol % 2'den fazla değer kaybetti.

Kazakistan "inform" ajansının haberine göre İran, İtalya ve Güney Kore'deki enfeksiyonların sayısının artmasıyla birlikte yeni virüsün etkisiyle ilgili endişeler arttıkça küresel piyasalarda kayıpları da arttı.

Brent ham petrolünün fiyatı % 2.4 düşerek varil başına 57.08 $ 'a geriledi,  56.53 $ seviyesini gördü. ABD ham petrolüde % 2.4 düşerek 52.12 $ 'a geriledi.

Çin'in bazı kısımları koronavirüs ile istatistiklerini iyileştirirken, Çin'in tamamı ile birlikte İran, İtalya, Güney Kore ve Japonya'da durumun iyileştiğini görmeye başlayıncaya kadar finansal piyasalarda düşüşlerin devam edeceği anlaşılıyor.

Güney Kore'nin dördüncü en büyük şehri Daegu'da enfeksiyonların sayısı hızla arttıkça şehir izole edildi. Bazı havayolları sırasıyla 9 Mart ve 28 Mart'a kadar bu şehre uçuşlarını durdurdu. Ülke bulaşıcı hastalık uyarısını en üst seviyeye çıkardıktan sonra yedinci ölümlü vakayı bildirdi.

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran, İtalya'nın grip benzeri virüs ve üçüncü enfeksiyondan Cuma günü sadece üç  ölümle sonuçlanan vaka bildirmesi üzerine muhtemel bir salgının en iyi nasıl çözüleceği konusunda Avrupalı ​​meslektaşlarıyla yakında konuşacağını söyledi.

İran, Şiilerin kutsal kenti Kum'daki enfeksiyonlarla birlikte 43 vaka ve sekiz ölümü doğruladı. Afganistan, Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Türkiye İran'a seyahatleri kısıtlama kararı aldılar.