Güney Kore'de bugün (25 Şubat 2020, Salı) günü 1000'e yaklaşan teyit edilmiş koronavirüs vakası görüldü.

Güney Kore'nin güneydoğusundaki Daegu şehrinde ve şimdiye kadar yaklaşık 800 vakanın rapor edildiği Kuzey Gyeongsang'daki karantina tedbirlerini en üst seviyeye çıkarma kararı alındı.

Kırım Haber Ajansı'nın verdiği bilgiye göre Doğu Türkistan’da ilk defa Uygurlarda da koronavirüs tespit edildi. Daha önce Doğu Türkistan’da Han Çinlisi kişilerde koronavirüs görülmüştü.

Doğu Türkistan’ın ikinci büyük şehri olan Kazakistan sınırına yakın Gulca şehrinin Döngmazar ilçesinde bir Uygur ailesinin dört üyesinde koronavirüs tespit edildi. Koronavirüs tespit edilen 4 kişinin kimlikleri de açıklandı. Koronavirüs taşıyan Uygurların isimleri, “75 yaşındaki Pehridin Helil, 73 yaşındaki eşi Rehangül, 51 yaşındaki Ablikim Pehridin ve 49 yaşındaki eşi Halide Memet.” şeklinde belirtildi.

Irak Sağlık Bakanlığının yayımlamış olduğu bildiride, İran’dan Kerkük’e gelen 4 kişilik bir ailede koronavirüs tespit edildiği açıklandı. Irak Sağlık Bakanlığı, 4 kişilik bu ailenin karantina altına alındığını açıkladı. “Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği uygulamalar neticesinde aile gözetim altında kalacak.” denildi.

Çin’den dünyaya yayılan ve şu ana kadar 80 bine yakın kişiye bulaşan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile ilgili Çin’in Moskova Büyükelçişi Zhang Hanhui’den dikkat çeken bir açıklama geldi. Dünyayı kasıp kavuran salgına ilişkin açıklamalarda bulunan Çin’in Moskova Büyükelçisi Hanhui, virüse karşı aşıyı bulduklarını ancak piyasaya sürmek için henüz erken olduğunu iddia etti. Açıklama Çin Halk Cumhuriyeti'nde bir yetkili yerine Çin'in başka bir ülkede görevli diplomatından geldiğinden güvenilir bulunmadı.

Türk Hava Yolları Uçağı Ankara'ya İndirildi

Sağlık Bakanlığı iki gün önce İran'la sınır kapılarının kapatıldığını açıklamıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün itibarıyla en son İsrail ve Lübnan dahil olmak üzere 32 ülkede toplam koronavirüs vaka sayısının 74 bin 402 ve toplam 2 bin 464 ölüm bildirimi olduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

“Hastalığın komşumuz İran’da görülmesi, vakaların ve ölümlerin artışı bizler için alarm anlamına geliyor. Bu haber üzerine Koronavirüs Bilim Kurulumuz, İran gündemiyle toplantılarını yaptı, her ihtimal masaya yatırıldı. Ayrıca İran makamlarıyla ve ilgili tüm kurum, kuruluşlarımızla görüşmeler gerçekleştirildi. Bizzat İran Sağlık Bakanı Sayın Sait Nemeki ile görüştüm. Sayın Cumhurbaşkanımız konuyu çok yakından takip etmekteler.”

Koca, bugün itibarıyla İran’da toplam vaka sayısının 43, ölüm sayısının ise 8 olarak kaydedildiğini aktararak, “İran’la 3 adet kara hudut kapımız mevcut: Ağrı Gürbulak, Van Kapıköy ve Hakkari Esendere. Buna ilaveten Iğdır’dan Özerk Nahçıvan Bölgesi’ne açılan Dilucu Sınır Kapısı da mevcut. İran’daki tablonun giderek artış göstermesi sebebiyle komşumuzla sınırlarımızı geçici olarak kapatma kararı aldık.”

Dışişleri, Milli Savunma, İçişleri, Ulaştırma, Ticaret ve diğer ilgili bakanlıklarla koordinasyon halinde olduklarını belirten Bakan Koca, “Uluslararası sağlık tüzüğü çerçevesinde İran’dan ülkemize yapılacak kara ve demiryolu geçişleri bugün saat 17.00 itibarıyla geçici olarak durduruldu. Tüm uluslararası uçuşlar ise saat 20.00 itibarıyla tek taraflı ve geçici olarak durduruldu. Türkiye’den İran’a gidişler ise devam ediyor olacak” diye konuşmuştu.

Dünyadaki gelişmeleri takip etmeye çalışırken bir haber de Ankara'dan geldi. Türk Hava Yolları'nın (THY) Tahran-İstanbul seferini yapan TK879 sayılı uçağı, Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirildi. Uçakta bulunan 132 yolcu  Koronavirüs tehlikesine karşı kontrol maksadıyla karantinaya alındı. (25 Şubat 2020)