Kırgızistan-Belarus Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 9. Toplantısı Minsk’te düzenlendi.

Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Kırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı Kubatbek Boronov ile Belarus Başbakan Yardımcısı Vladimir Kuharev’un başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, Kırgız Cumhuriyeti ve Belarus Cumhuriyeti'ndeki ekonomik durum konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu, Kırgız-Belarus ticaretinin ve ekonomik işbirliğinin bugünü ve geleceği ele alındı.

Toplantının gündeminde sanayi alanında işbirliği, ekipman temini, enerji, inşaat ve konut ve toplumsal hizmetler, tarım ve tarımsal sanayi kompleksi, acil durum önleme ve müdahale alanında dijital dönüşüm, kültürel ve insani ve bölgesel işbirliğinin geliştirilmesiyle ilgili konular yer aldı.

Toplantıda konuşan Kubatbek Boronov, Kırgızistan’ın Belarus ile dostluk ilişkilerine ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliğine büyük önem verdiğini kaydederek, bu bağlamda, iki ülke arasındaki ticaret ve ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi, ticarette önemli bir artış, yatırım etkileşiminin artırılması ve her iki ülkeye de ilgi çekici projelerin uygulanması ihtiyacına değindi.

Toplantının ardından Kırgızistan-Belarus Karma Ekonomik Komisyon (KEK) 9. Toplantısı Protokolü, iki ülkenin Tarım Bakanlıkları arasında tarım alanında anlaşma ve Kırgızistan’ın Çüy Valiliği ile Belarus’un Gomel Bölge İcra Komitesi arasında ticaret, ekonomik, bilimsel, teknik, insani ve kültürel alanlarda işbirliği anlaşması imzalandı.

Taraflar, 2021 ve 2022 yıllarında Belarus’un Kırgızistan’da Kültür Günleri ve Kırgızistan’ın Belarus’ta Kültür Günleri düzenleme konusunda anlaştı.

Ayrıca taraflar 2020 yılında Belarus iş dünyası ticari ve ekonomik heyetinin Kırgızistan’a ziyaretini organize etme ve Kırgızistan’ın Oş şehrinde İş Forumu düzenleme konularında anlaşmaya vardı.

Verimli ve başarılı toplantı için Kuharev’e teşekkür eden Boronov, bir sonraki toplantının 2021 yılında Kırgızistan’ın Çolpon Ata şehrinde düzenlemesini önerdi.

Haber: kabar.kg