Önce Çin'de ortaya çıkan ve sonra birçok ülkeyle birlikte İran'ı da etkisi altına alan korona virüs için geçtiğimiz günlerde Van Valiliği tarafından virüse karşı acil tedbirler alınması kararı alınmıştı. Bu kararda Kapıköy Gümrük Kapısı'na termal kamera montajı yapılması, sağlık odası kurulması ve yabancılarla irtibat halinde olan gümrük kapısında çalışan personelin koruyucu maske ve ekipman kullanması ile korona virüsü hakkında eğitimden geçirilmesi gibi konular yer almıştı.

İran'da yeni virüs bulaşana kişiler tespit edilirken, ölü sayısı 6'ya yükseldi.

Bu konuda yoğun tedbirler alan ve endişe içinde olan Van'da 22 Şubat 2020 günü İran ambulanslarının görülmesi korku oluşturdu. Ambulans görevlileri dört günlük tatil amaçlı geldiklerini ifade ederek duruma açıklık getirseler de bu konu hakkında soru işaretleri devam edecek gibi duruyor. Bunun yanı sıra Van'a gelen İranlılar, otellerde de kontrol ediliyor.

İran'da da virüse karşı tedbirler alınırken dünyaya açıklayıcı resmi bilgi verilmiyor. Tahran, Kum, Erdebil, Elburz, Merkezi, Hemedan, Kazvin ve Gilan eyalet yönetimlerinden yapılan açıklamada, virüsün yayılmasını önlemek amacıyla ilk ve orta dereceli okullar, üniversiteler ve dini eğitim kurumlarında eğitime ara verildiği belirtildi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) 2 kişide daha yeni tip koronavirüs (Covid -19) tespit edilmesiyle birlikte bu ülkede virüse yakalananların sayısı 13'e çıktı.

Bazı eyaletlerde 1 gün, bazılarında 2 gün, bazılarında ise 1 hafta boyunca eğitim yapılmayacağı ve bu sürelerin uzatılabileceği kaydedildi.

Çin'de binlerce can alan virüse karşı katı karantina tedbirleri alınıyor. bazı apartmanların dış kapılarının insanları sokağa çıkarmamak için kaynak yapılarak sabitlendiği bildiriliyor. Virüsün ilk görüldüğü vilayette 16 milyon nüfuslu şehrin sokaklarının bomboş kaldığı bildiriliyor.

https://twitter.com/i/status/1227866047438561280