Sosyal medya yıkılıyor.

Yıllarca 1980 öncesi ülkücü olanların duvarlarına asılan bir fotoğraf medyada, sosyal medyada yeniden yer alıyor.

Herkes bir şeyler yazıyor:

"Ülkücü katili büyükelçi oldu."

"MHP İstanbul eski Milletvekili Atila Kaya, Ülkücü Mustafa Erol'u şehit eden ve hakkında idam cezasıyla iddianame hazırlanınca Avusturya'ya firar eden Ozan Ceyhun'un Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Viyana Büyükleçiliği'ne atanmasına tepki gösterdi."

"Adana Öğrenci Yurdu’na yapılan bombalı ve silahlı baskın sırasında, bulunduğu odaya atılan bombanın infilakı neticesinde Şehit olan ve karlı bir kış gününde para bulunamadığı için battaniyeye sarılı olarak gömülen Ülkücü Şehit Mustafa Erol'un katil zanlısı..."

"Dönemin ünlü solcularından Demirtaş Ceyhun'un oğlu Ozan Ceyhun, 1 Mart 1977'de, İstanbul'daki Adana Erkek Öğrenci Yurdu'nu bombaladı. Hakkında yakalama kararı çıkartılan ve idam cezasıyla iddianame hazırlanan Ozan Ceyhun, Avusturya'ya kaçtı. Olayda şehit olan Mustafa Erol'un naaşı, para bulunamadığı için memleketine tabutta değil, yoğun kar yağışı altında battaniyeye sarılarak götürüldü."

Herkes bir şeyler açıklıyor ama asıl açıklama beklenenlerde çıt yok.

"Ülkücülük MHP'de olur" diyen MHP'lilerde ses yok.

Eski milletvekili Attila Kaya konuşuyor, yenilerinde tık yok.

Ülkü Ocakları'nda ses yok.

Haber Fedai yazıyor:

"Dönemim Dev-Sol üyelerinden Demirtaş Ceyhun'un oğlu Ozan Ceyhun, 1 Mart 1977'de, İstanbul'daki Adana Erkek Öğrenci Yurdu'nu bombaladı. Hakkında yakalama kararı çıkartılan ve idam cezasıyla iddianame hazırlanan Ozan Ceyhun, Avusturya'ya kaçtı.

Ciddigazete'nin haberine göre olayda şehit olan Mustafa Erol'un naaşı, para bulunamadığı için memleketine tabutta değil, yoğun kar yağışı altında battaniyeye sarılarak götürüldü.

Zaman aşımından davası düşen Ozan Ceyhun, daha sonra Almanya'ya geçti.

Ozan Ceyhun, 1986 yılında Alman Yeşiller Partisi'ne üye oldu. 1992 ve 1998 yılları arasında Hessen Sosyal İşler Bakanlığı'nda çalıştı. 1998 ile 2000 yılları arasında Avrupa Parlamentosu'nda görev aldı. Yeşiller Partisi milletvekiliyken, 1915 olaylarını soykırım kabul eden "Ermeni tasarısı"nı hazırladı. Ülkücü Mustafa Erol karlı bir mart günü tabutla değil, parçalanmış naaşı, parasızlıktan battaniyeye sarılarak ebedi istirahatgahına götürülürken, olayın faili AKP'li Ozan Ceyhun Avrupa'da hayatına devam etti. Ceyhun'un ikinci evliliğinde nikah şahitliğini Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

2002 yılında Türkiye'ye dönerek, en rahat siyaset yapabileceği parti olarak gördüğü AKP'den İzmir milletvekilliği aday adayı oldu. Adaylığı gerçekleşmedi ancak Recep Tayyip Erdoğan'a danışman olarak atandı. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gece Resmi Gazete'de yayımladığı kararla, Ozan Ceyhun'u Avusturya'nın başkenti Viyana'ya büyükelçisi olarak atadı."

Daha önce de Adalet ve kalkınma Partisi böyle bir aday göstermiş. "AKP Kars Milletvekili Mahmut Esat Güven’in 1977’de ülkücü Hüseyin Uçar’ı öldürmekten hüküm giymesi ve buna rağmen 2007’de AKP’den milletvekili seçilmesi kamuoyunda tartışma yarattı. Hukukçular, 'Yasanın hükmü açık. Güven’in vekilliğinin düşürülmesi gerekir' diyor."

Ancak, kendisinin "memnu hakların iadesi" (yasaklanan hakların geri verilmesi) kararı aldığı söyleniyor. Milletvekili Seçimi Kanunu’nun 11. maddesine göre toplam 1 yıl veya daha fazla hapis cezası alan vatandaşlar, cezaları affa uğrasa bile milletvekili seçilme hakkına sahip değildir. Milletvekili seçilme hakkını kazanmanın tek yolu hükümlü hakkında memnu hakların iadesi kararı verilmesidir. Milletvekili seçiminde seçilme hakkını kullanmak isteyen vatandaşların başvuru süresi içinde yasaklanmış hakların geri alınması kararını almaları gerekir.

Koray Aydın, "Varlığını Türk milletine ve Türk devletine armağan eden ülkücü Türk milliyetçisi Mustafa Erol’un katili ve Türk milletine soykırım tasarısı hazırlayan Ozan Ceyhun artık Viyana Büyükelçisi olarak Türk devletini temsil edecek. Ne hazin çelişki! İşte AKP Türkiye’si! Mardin’de Türk milliyetçiliğini ayaklar altına alanlar, iktidarda kalabilmek için Türk milliyetçilerinin ayaklarına kapansalar da bilinçaltındaki huyları değişmiyor. İlk fırsatta ülkücü düşmanlıkları depreşiyor, icraata dökülüyor." demiş.

Anlaşılması güç olan şu: İdamla yargılanan bir katil zanlısı büyükelçi olabiliyor. Bir hükümlü sabıka kaydı varken milletvekili adayı olup seçimlere girebiliyor. Siz, sabıkanız varsa PTT'de mektup dağıtıcısı olamıyorsunuz.

ABD vatandaşı Başbakan olabiliyor. İngiltere vatandaşı Bakan olabiliyor. ABD vatandaşı büyükelçi olabiliyor. Adam öldüren vekil, adam öldürdüğü iddia edilip yurt dışına kaçanlar büyükelçi olabiliyor. Sıradan bir memur olmak isterseniz aylar süren güvenlik soruşturmaları geçiriyorsunuz.

Ülkücülere "eli kanlı katiller" diyenlere tahammül edenler buna da tahammül edebilirler.

Biz tahammül edemiyoruz. Bu bizim kanımıza dokunuyor.