Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’nin başkenti Ankara’ya geldi.

Özbekistan resmi haber ajansının "uza.uz" sitesinin haberine göre  Mirziyoyev’i Esenboğa Havalimanı’nda Ankara Valisi ve diğer resmi yetkililer karşıladı. Mirziyoyev daha sonra Anıtkabir’i ziyaret ederek Mustafa Kemal Atatürk’ün mozelesine çelenk bıraktı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev’i resmi törenle karşıladı. Konuk Cumhurbaşkanı Mirziyayev’in içinde bulunduğu makam aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önündeki caddede karşılayan süvariler, Mirziyayev’e protokol kapısına kadar eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mirziyayev’i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Mirziyayev’in tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı. Mirziyoyev, Muhafız Alayı Tören Kıtası’nı Türkçe, “Merhaba asker” diyerek selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

İki cumhurbaşkanı ve eşleri birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Erdoğan ve Mirziyayev, daha sonra heyetlerini birbirine takdim etti.

Son yıllarda Türkiye ve Özbekistan arasındaki ilişkiler 1991-1998 yıllarındaki bahar havasına dönmüş durumda. Özbekistan’da bin 306 şirketle Türkiye, yabancı sermayeyle en çok şirket kuran Rusya ve Çin’in ardından 3’üncü sırada yer aldı. Ancak ticaret hacminde Rusya, Çin, Güney Kore ve Japonya'dan sonra geliyor. İspanya'nın bile Özbekistan'la güçlü ticari bağları var.