Milli Savunma Bakanlığı, İdlib'deki bir hava saldırısında iki askerimizin şehid olduğunu açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye'nin İdlib vilayetinde bulunan Türk askeri unsurlarına yönelik düzenlenen bir hava saldırısında iki askerin hayatını kaybettiğini, beş askerin yaralandığını duyurdu.

Saldırının ardından belirlenen hedeflerin TSK tarafından vurulduğu belirtilen Bakanlık açıklamasında, "İdlib bölgesindeki çeşitli kaynaklardan alınan son bilgilere göre; 50'den fazla rejim unsuru, 5 tank, 2 zırhlı personel taşıyıcı, 2 silahlı pikap, 1 obüsün imha edildiği öğrenilmiştir" denildi.

İdlib'de 12 askeri gözlem noktasında görev yapan askerlerimizden 13'ü de geçen haftalarda Suriye rejim güçlerince düzenlenen saldırılarda şehid olmuştu.

Milli Savunma bakanı Hulusi Akar, dün (19 Şubat 2020) gazetecilere İdlib'e ilişkin açıklamalarında durumu şöyle ifade etmişti:

Bir gazetecinin dün Moskova'da heyetler arasında gerçekleştirilen görüşmeleri hatırlatarak, İdlib'deki son gelişmeleri sorması üzerine Bakan Akar, "Oradaki mesele tabii ki bir askerî, güvenlik ve savunma meselesi fakat onun öncesinde ve ötesinde orada bir insani dram yaşanıyor" diye konuşmuştu.

Oradaki insani konunun iyi anlaşılmasının önemine değinen Bakan Akar, şunları söyledi: "Orada milyonlara varan insan evini, barkını terk etti. Çoluk çocuk, kadın, yaşlılar, zor arazi ve hava koşullarında, yağmurun, karın altında hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Bizler de elimizden geldiğince özellikle bu insani dramı düzeltmek, ona bir çare bulmak için Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, Kızılay’ımızla, AFAD ile el ele vererek Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları ellerinden gelen gayreti göstermek suretiyle oradaki insanlık dramını, trajediyi, milyonların çektiği acıyı olabildiğince azaltmaya çalışmaktayız, ona bir merhem olmaya çalışmaktayız. Rejim karadan ve havadan saldırılarıyla gerçekten insanlık dışı faaliyet göstermiştir. Hastaneleri, okulları, yerleşim yerlerini vurdular. Her ne kadar onları inkâr etseler de bunların fotoğrafları, videoları her tarafta mevcut. Dolayısıyla öncelikle, özellikle bu saldırıların durdurulması, akan kanın durdurulması, ateşkesin sağlanması, birinci amacımız bu. Diğer taraftan da Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türk Silahlı Kuvvetleri, daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanmış olan görüşleri, talepleri, ilkeleri aynen koruyoruz, muhafaza ediyoruz. Soçi Anlaşması diyoruz, Astana Mutabakatı ve Adana Mutabakatı diyoruz. Bunlardaki ilkeler neyse tarafların bunlara uymasını bekliyor, bunu talep ediyoruz."

Türkiye'nin uluslararası hukuka, insanlığa, tarihine, kültürüne uygun, açık ve şeffaf şekilde faaliyetlerini sürdürdüğünü ve sürdürmeye devam edeceğini belirten Bakan Akar, "Herhangi bir şekilde gözlem noktalarımızın çekilmesi söz konusu değil. Herhangi bir şekilde onlara karşı bir şey yapıldığı takdirde misliyle mukabele edeceğimizi de defaten söyledik, söylemeye devam ediyoruz. Dolayısıyla bu ateşkesin sağlanabilmesi, akan kanın durabilmesi için süratle tarafların Soçi Mutabakatı’ndaki taahhütlerine uymasını bekliyoruz. Biz uyduk, diğer tarafların da uymasını bekliyoruz" demişti.