Yakıt fiyatlarında yaşanan sürekli artış nedeniyle yakıt masrafl arı için ayırdığımız bütçe, her geçen gün genel bütçelerimizin daha büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Bunun sonucunda da azımsanamayacak bir rakam ortaya çıkmaktadır. Doğal olarak, sürücüler de bu masrafı kısmanın yollarını aramaktadır. Aslında, araçlarımızı bu bilinçle kullanırsak yakıttan tasarruf etmek o kadar da zor değildir. Sadece vites değiştirme alışkanlıklarımızı bile gözden geçirerek fark yaratmamız mümkün. Peki ama aracın daha az yakıt harcaması için vites değiştirirken nelere dikkat etmeliyiz?

Takometreyi kontrol edin

Vites yakıt tasarrufu sağlamanın başlıca kuralı, araba kullanırken ekonomi yapma fikrini aklınızdan çıkarmamak. Yakıt tüketimi tamamen aracınızı hareket ettirmek için motorunuzu ne kadar zorladığınız ile alakalıdır. Motorun üzerindeki yük de krank milinin ne kadar hızlı döndüğüyle doğru orantılıdır. Çünkü krank mili, motor gücünü şanzumana, oradan da tekerlere iletir. Krank milinin dönüş hızı da takometre üzerindeki devir sayısıyla ölçülür. Bu durum, motorun yüksek devirlerde daha fazla zorlanması ve daha fazla yakıt tüketmesi anlamına gelir. Dolayısıyla takometreyi dikkatli bir biçimde takip ederek devir sayısını kontrol altında tutmaya çalışmalısınız.

Manuel vitesin farkı

Manuel vitesler bilinçli sürücüler tarafından kullanıldığında vites yakıt tasarrufu yapma açısından daha avantajlıdır. Bunun temel sebebi, manuel vitesin hızlanırken ve yavaşlarken sürücüye vitesi doğru noktalarda (devirlerde) değiştirme imkanı sunması ve dolayısıyla da devir üzerinde tam hakimiyet veriyor olmasıdır. Düşük viteste devir daha fazla olduğundan motorun krank mili aracılığıyla tekerleklere iletilmek üzere ürettiği tork, yani güç de artacağından yakıt tüketimi de daha fazla olur. Otomatik vitesin aksine, manuel viteste sürücü hareket ettikten kısa bir süre sonra (devrin fazla yükselmesini beklemeden) daha büyük vitese geçerek düşük devirde yakıt tasarrufu sağlayabilmektedir.

Yüksek devirden kaçının

Her aracın doğru vites yükseltme noktası değişkenlik gösterse de vites yakıt tasarrufu sağlamak için araç 1500 devir civarındayken ikinci vitese geçmenizde; maksimum hıza ise 3000-3500 devir arasına vardığınızda ulaşmış olmanız önemlidir. Devir, beklediğinizden daha erken yükseliyorsa da ısrar etmeyip hemen bir üst vitese geçmelisiniz. Bunun tersi olarak, eğer ki bulunduğunuz viteste devir düşük kalıyor ama gaz pedalına dibine kadar basmak zorunda kalıyorsanız da vitesi düşürmelisiniz. Sırf devri düşük tutmak için yüksek viteslerde takılıp kalmak da yarardan çok zarar getirir. Hem motoru fazlaca zorlar hem de bu sebepten yakıt tüketimi artış gösterir. Tasarruf için, devri mümkün mertebe 3000 rakamının altında tutmaya ama 1500 rakamının altına da düşmemeye çalışmalısınız.

Teknolojiden yararlanın

Manuel vitesli aracınızın “vites değiştirme uyarı sistemi” varsa bundan mutlaka faydalanın. Bu sistemin amacı motordan, şanzımandan ve gaz pedalından toplanan bilgilerin değerlendirilerek motordan en iyi performansı almak için size tam olarak ne zaman vites yükseltmeniz gerektiğini söylemek olduğu için yakıt tasarrufuna da önemli katkısı olur. Yukarıda da bahsedilmiş olan mantıkla, uyarı sistemi, eğer aracın motor, yani krank mili hızı, gaz pedalı pozisyonuna göre yüksekse hemen size vitesi büyütmenizi söyler. Böylece motordan aynı performansı, daha düşük devirde alabilirsiniz ve böylece motoru etkin kullanmış olursunuz.

Motoru en etkin şekilde kullanmak aynı zamanda onu zorlamamak anlamına geldiğinden yakıt tüketimi de azalır. Buna göre uyarı sistemine tam bağlı kalarak yapılan sürüşlerin %9’unda yakıt tasarrufu sağlandığı belirlenmiştir.

Yaratıcı olun

Her seferinde, her vitese tek tek geçeceksiniz şeklinde bir kaide olmadığını da aklınızda bulundurun. Örneğin 2’yi atlayarak doğrudan 1. vitesten 3. vitese ya da 3’ü atlayarak 2’den 4’e geçmenizi engelleyen bir kural yok. Bu teknikle ani şerit değiştirmelerde, örneğin, düşük viteste ilerliyorken gaza bir anda basınca devrin yükselmesi sonucu oluşan yakıt sarfiyatını çabucak azaltmış olursunuz.

Otomatik vites sorunu

Otomatik viteslerde ise durum biraz daha sizin kontrolünüz dışında gelişir. Evet, belki otomatik vitesle vites değiştirme derdinden kurtulmuş oluyorsunuz ama bunun da bir bedeli olduğunu bilmelisiniz. Çünkü otomatik vitesli araçlarda motor gücünün tekerlere kadar ulaşması, manuel vitese göre biraz daha fazla çalışma, dolayısıyla da daha fazla yakıt gerektirir. Bu da denenerek ulaşılmış bir sonuçtur.

Aracınızı dinleyin

Yine de otomatik araçlarda vites yakıt tasarrufu sağlamak adına birkaç işlem yapabilirsiniz. Motoru dinleyerek hangi noktada vitesin büyüyeceğini hissedebilir ve gaza aniden basmak yerine ayağınızı yavaş yavaş bastırabilirsiniz. Takometreyi takip etmek de iyi bir yöntem olacaktır. İbre fazla yukarılara çıkmışsa hafifçe gazı kesin. Yüksek devirden uzak durun çünkü bu durum aracın daha fazla yakıt harcamasına neden olur.

Şanzımanı kandırın

Bazı otomatik vitesli araçlar tasarruf adına düşük viteslerde uzunca kalırlar. Böyle durumlarda da otomatik şanzımanı biraz daha çabuk yüksek vitese geçmek adına kandırmak için gaza biraz basıp 3000 ya da üzerinde bir devre ulaşmayı düşünebilirsiniz. Ama vites büyüdükten sonra yine kontrollü hızlanmaya çalışmalısınız. Belki gaz verirken bir anlık yakıt tüketiminiz artar ama en azından istediğiniz hıza, sınır devirde beklemeden doğru viteste ve motoru daha az zorlayarak ulaşmış olursunuz.

Kaynak: otorapor.com