Almanya'nın Hanau kentinde iki nargile bara düzenlenen saldırıda 5 Türkün hayatını kaybettiği açıklandı. Irkçı belirtilen saldırganla birlikte 11 kişi öldü.

Saldırı şüphelisi olay sonrasında 72 yaşındaki annesiyle birlikte ikamet ettikleri evde ölü olarak bulundu. Böylece yaşanan olayda toplam ölü sayısı 11 olarak kayıtlara geçti. Saldırıda hayatlarını kaybedenlerin çoğunun Alman vatandaşı olmadığı, göçmenler olduğu belirtildi.

Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, TRT'nin Hanau'dan gerçekleştirdiği  canlı yayında saldırıda 5 Türk vatandaşının yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Hessen İçişleri Bakanı Peter Beuth'un verdiği bilgilere göre şüpheli 43 yaşında ve Alman vatandaşı. Beuth şüphelinin annesiyle Hanau'da ikamet ettiğini belirtti. Her ikisinin de ateşli silahla vurulmuş olduğunu belirten Beuth soruşturma makamlarının evde bir de silah bulduğunu söyledi.

Hessen İçişleri Bakanı Beuth şimdiye kadar yürütülen soruşturmanın saldırının arkasında "yabancı düşmanı bir motivasyon" olduğuna işaret ettiğini belirtti. Soruşturmayı o nedenle Federal Başsavcılık üstlendi.

"Eylemi en sert şekilde kınıyorum" diyen Hessen İçişleri Bakanı Beuth "Bu hür toplumumuza bir saldırıdır" ifadelerini kullandı. Hessen eyalet parlamentosunda bugün planlanan oturumlar da iptal edildi.