Tacikistan, Özbekistan ve İran, BM'nin nesli tükenme eşiğinde olan ilk on göçmen hayvan türüne Buhara dağ keçisini (bir dağ keçisi türü) dahil etmesini önerdi. Bu konuda nihai karar 17-22 Şubat'ta Asya'nın Gandinagar kentinde düzenlenen uluslararası çevre koruma konferansı sırasında verilecek.

Tacikistan, güzel kavisli boynuzlarıyla Urial'ın dağ argali ve kar leoparı gibi uluslararası ilgi ve bakım alacağını umuyor.

Diğer ülkeler de önerilerini sundular: Hindistan, Bengal orman tavuğu ve Asya kaplanının; Kosta Rika, Arjantin, Bolivya ve Paraguay, jaguarın; Brezilya,  beyaz balinanın milletler arası koruma altına alınması çağrısında bulundular. Liste dünyanın dört bir yanından gelen 173 hayvan türünü kapsamaktadır.

Dağ turizmi konusunda uzmanlaşmış bir işletmeci ve Tacikistan'da bir dağ keçisi araştırmacısı olan Halil Kerimov, 15 Şubat'ta Buhara dağ keçilerinin mevsime bağlı olarak olarak göç ettiğini söyledi. “Buhara dağ keçileri çoğunlukla sınırda bulunur. Örneğin, Tacikistan-Özbekistan sınırında, İran-Türkmenistan sınırında, Pakistan-Hindistan sıırında. Sürekli göç ediyorlar. Nesli tükenmekte olan türler listesine dahil edilmesi, bu hayvan türlerini korumak için özel programların uygulanmasına katkıda bulunur ”dedi.