Büyük Türk bilgini ve filozof Farabi’nin doğumunun 1150. yıldönümü münasebetiyle Birleşmiş Milletler (BM), 2020  Dünya Farabi yılı ilan edilmişti.

Bu münasebetle Kazakistan Milli Kütüphanesi'inde Farabi'nin hayatı ve eserleri ile ilgili kitaplardan meydana gelen bir kitap sergisi açıldı.

Farabi, 870 yılında Kazakistan’ın Çimkent ve Türkistan şehirlerine çok yakın olan Otrar  sınırları içindeki eski Farab kentinde dünyaya geldi. İlk eğitimini burada alan, gençlik yıllarında da Moğol istilasıyla yok olan ve İskenderiye kütüphanesinden sonra dünyanın en fazla kitap ve el yazmalarının bulunduğu Otrar kütüphanesindeki kaynaklardan faydalandı.

Eğitimini Buhara ve Semerkand'da devam ettirdikten sonra Bağdat, Kahire, Halep ve Şam’da yaşadı. BÇeşitli ilimlerde, özellikle matematik, astronomi, dil bilimi, kimya, biyoloji, felsefe, tıp, mantık, sosyoloji, siyaset, hukuk, ahlak ve diğer bilim dallarında insanlığa ışık tutan teoriler ortaya koydu. Aristo’dan sonra dünyada “İnsanlığın ikinci öğretmeni” (üstad-ı sâni) olarak tanınmış bir Türk ilim adamıdır. 950 yılında Şam’da vefat etti.

Haber: inform.kz