26 Şubat 1992'de Ermeni silahlı kuvvetlerinin Hocalı'ya saldırdığı ve sivillere karşı acımasız katliamlar gerçekleştirdiği kaydedildi. En kötüsü, öldürülenlerin çoğunun çocuklar, yaşlı erkekler ve kadınlar olmasıydı.

"Hocalı'ya Adalet" etkinliği Haydar Aliyev Vakfı Başkan Yardımcısı Leyla Aliyeva'nın himayesinde gerçekleştirildi. Milletler arası propaganda kampanyası Hocalı soykırımı hakkındaki gerçeğin desteklenmesinde ve bu trajedinin Azerbaycan halkına karşı bir soykırım eylemi olarak tanınmasında önemli bir rol oynamaktadır. Sonuç olarak, dünyanın çeşitli ülkelerinde Hocalı soykırımı ile ilgili tarihi kararlar verilmektedir.

Dünyada Ermenilerin Azerbaycan Türklerine karşı işlediği soykırım politikası kınanıyor. Pakistan, Meksika, Kolombiya, Peru, Bosna Hersek, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Sudan, Gürcistan, Ürdün, Honduras, Guatemala, Panama, Slovenya, Cibuti ve Paraguay parlamentoları da Hocalı soykırımını uluslararası hukuka göre tanıdılar. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nde 21 eyaletin  - Massachusetts, Teksas, New Jersey, Maine, New Mexico, Arkansas,  Oklahoma, Tennessee, Pennsylvania, Connecticut, Florida, Mississippi, Batı Virginia, Indiana, Utah, Nebraska, Hawaii, Montana Arizona ve Idaho- yasama organları Hocalı soykırımını kınayan uygun kararları kabul ettiler.