Özbekistan'ın başşehri Taşkent'te "Cumhurbaşkanının istekleri ve hareket stratejisinin 3 yıllık sonuçları, 2020 yılında yerine getirilmesi beklenen görevler" konulu milletler arası forum düzenlendi.

Foruma katılan Özbekistan Eğitim Bakanı (Halk Talimi Veziri) Şirzâd Şirmetov, eğitim alanında yapılan reformlar hakkında bilgi verdi. Bakan açıklamasında özetle şunları söyledi: "Özel okullar adeta üvey evlat muamelesi görüyordu. Son üç yıl içinde özel okulların önündeki bütün engeller kaldırıldı. Küçük bir misal verecek olursak çalışma ruhsatı meselesi. Eskiden çalışma ruhsatını Bakanlar Kurulu veriyordu. Şimdi, gerekli belgeleri tamamlayıp ilgili devlet hizmetleri merkezine teslim ettiğinizde çalışma ruhsatı almak mümkün. Bugüne kadar özel okullar diploma veremiyordu. Şimdi özel okullar da devlet okulları gibi kendi diplomalarını verebiliyor. Bu alanda rekabetin artması kaliteyi de yükseltecektir." dedi.

Yine Bakan Şirmetov'un verdiği bilgiye göre Özbekistan Eğitim Bakanlığı, Asya Terakkiyat Bankasıyla ortak olarak Taşkent'in Sergeli ilçesinde devlet-özel sektör işbirliği ile yeni okullar açılması projesini hayata geçirmek üzere çalışmalara başladı.