Dünyada sayılı teknoloji şirketlerinden biri olan, beyaz eşyadan bilişim sistemlerine kadar çok alanda üretimi olan ama cep telefonu üretiminde pazar lideri konumundaki Güney Kore firması Samsung, ucuz iş gücünün cazibesi sebebiyle bir çok ABD ve Avrupa şirketi gibi üretim üslerini Çin'e taşımıştı.

Yeni ortaya çıkan ve insandan insana bulaşan, öldürücü koronavirüs COVID-19 yüzünden Çin'de personel ve malzeme giriş çıkış imkanlarının kalmaması Samsung'u Çin'den çekilmek zorunda bıraktı.

Başta Apple (ABD) ve Samsung (Güney Kore) olmak üzere ABD,  Avrupa ve Güney Kore firmalarının Çin'de ucuz iş gücünden faydalanma iştahları Çin için de teknoloji casusluğunu oldukça kolay hale getirdi. Apple firmasının Iphone, Samsung firmasının Galaxy cep telefonlarını üreten Çinliler, onların teknolojisini kullanarak kendi markalarını da ürettiler. Böylece Huawei, Xiaomi gibi yeni markalar ortaya çıktı.

Güney Kore firması Samsung'un Huizhou kentinde yer alan fabrikası 2017 yılına kadar yılda 64 milyon telefon üretiyordu. 2011 yılında 394 milyon akıllı telefon üreterek önemli bir kapasiteye ulaşan fabrika, Samsung’un en büyük tesislerinden biriydi. Koronavirüsün yanında Güney Koreli şirketin Çin’deki Pazar payının yüzde 1’in altına düşmesi de bu kararın alınmasında önemli bir rol oynadı. Çünkü Çin malı markalar aynı teknolojiyi belki de AR-GE (Araştırma-Geliştirme) giderleri az olduğu için daha ucuza satabiliyorlar.

Kısa süre önce Japon firması Sony de Çin’deki üretim tesislerini kapatma kararı almıştı. Görünen o ki önümüzdeki yıllarda üretim için yeni üretim ülkesi Hindistan olacak.

Iphone telefon ve Mac bilgisayarların üreticisi Apple da üretim bandının önemli bir bölümünü Hindistan’a kaydırmış durumda.

Dünya Çin'in virüsüne karşı aldığı tedbirlerin benzerini teknoloji casusluğu ürünlerine ve insan hakları ihlallerine karşı da alırsa Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz belki rahat nefes alacak; dillerini konuşma ve yazma, dinlerini öğrenme imkanına kavuşacaklar.