Iphone telefon sahipleri veri aktarımını internet servis sağlayıcı firmaların verdiği imkanlarla değil Apple'ın uydu projesiyle yapması ne demektir?

  1. Iphone sahipleri film, müzik ve her türlü dosyayı birbirlerine rahatça ve Apple uygun görürse en ekonomik ücretlerle -belki ücretsiz- aktarması demektir.
  2. Iphone sahiplerinin nerede olduklarının firma tarafından açık seçik takibi demektir...
  3. Google'ın arama motoru ve e-posta sunucularıyla, Facebook'un sosyal medya yoluyla topladığı bilgilerin daha fazlasını Apple'ın kendi ürettiği mamulleri kullananlardan toplaması ve onlara yönelik reklam piyasasına hakim olması demektir.

ABD merkezli teknoloji şirketi Apple’ın, tam da dediğimiz gibi cihazlarına doğrudan veri transferi için uydu kullanımına yönelik çalışmalar yaptığı öne sürülüyor.

"Techcrunch"ın haberinde, Apple’ın söz konusu uydu çalışmalarına eski uzay mühendislerinin öncülük ettiği ve kablosuz teknoloji sektöründen yetkililerin yer aldığı iddia edilirken, projenin henüz başında olunduğu ve gelecek beş yıl içinde bir sonuç elde edilmesinin hedeflendiği bildirilmekte. Apple'ın çok sayıda uzay mühendisi, uydu, uydu vericisi ve uydu alıcısı konularında yetişmiş elemanları işe aldığı da gelen haberler arasında. Apple CEO’su Tim Cook’un uydu teknolojisini şirketin önceliği haline getirdiği öne sürülüyor.

Verileri uzaydan doğrudan cihazlara aktarma fikri ilk bakışta imkansız görünüyor. Uyduların çoğu, yer istasyonlarıyla iletişim kurmayı gerektiriyor. Kullanıcıların cihazlarına bu yolla bilgi aktarılabiliyor.  Ancak uyduları düşük irtifada ve dünyanın yörüngesinde kullanırsanız  -yakınlarda bir yer istasyonu olsun veya olmasın- doğrudan uydu ile telefon bağlantısı kurulabilir...

Hadi bakalım, kolay gelsin.