Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 5 Aralık 2019’da parlamentoyu feshetmiş ve erken seçim kararı almış; geçen hafta Azerbaycan’da milletvekili genel seçimleri yapılmıştı.

Resmi olmayan ilk sonuçlara göre Cumhurbaşkanı İlham Aliyev‘in başkanı olduğu Yeni Azerbaycan Partisi, Milli Meclis’te 65 sandalye kazanmıştı. 43 bağımsız aday milletvekili olurken, Vatandaş Hemreyliyi (El Birliği) Partisi 3, Demokratik Islahatlar Partisi, Büyük Kurtuluş Partisi, Bütöv Azerbaycan Halk Cephesi Partisi, Anavatan Partisi, Vahdet Partisi, Vatandaş Birliği Partisi ile Azerbaycan Demokratik Maarifçilik Partisi mecliste birer sandalye kazanmış, 7 seçim bölgesinde seçimle ilgili ciddi şikayetlerin bulunduğu, bu bölgelerle ilgili sonuçların araştırmalar yapıldıktan sonra açıklanacağını bildirilmişti.

Bu 7 bölgeden Hatayi 33. Seçim Bölgesi, Hatayi 35. Seçim Bölgesi, Lenkeran 74. Seçim Bölgesi ve İmişli-Beylegan 80. Seçim Bölgesi’nin sonuçları, usulsüzlük gerekçesiyle iptal edildi. Bazı bölgelerle ilgili şikayetler ise araştırılmak üzere ilgili bölge seçim komisyonlarına gönderildi.