"Chronicle Turkmenistana"ya göre Türkmenistan vatandaşları ülkeyi terk ederken, köylerde sadece yaşlılar ve okul çocukları kalıyor . Sakinleri ülkeyi terk eden çok sayıda boş köy var. 

"Chronicle Turkmenistana" muhabiri Türkmen-Afgan sınırının yakınında bulunan Tagtabazar ilçesinin Merçek köyünü ziyaret etti.

Çalışma çağındaki nüfusun sadece ilkokul öğretmenleri ve çalışanları, okul öncesi ve okul çağındaki çocuklar ve yaşlılar  köyde kalmıştı.

Yaşlılar çocuklara bakar. Çocukların anne ve babaları, çoğunlukla Türkiye'de olmak üzere yurtdışında çalışıyor ve aylık 100-200 dolar eve harçlık gönderiyor. Artık büyükanne ve büyükbabaları olmayanlar, bakım için ödeme yapacakları ve çocuklar için ilgili tüm masrafları üstlenecekleri için çocuklarını akrabalarına veya komşularına bırakmak zorunda kalırlar.

Lise çağındaki veya mezun olmuş kızlar da yaşlıların ve çocukların kaldığı ailelerde hizmetçi olarak çalışmaktadır. Yemek pişirir, çamaşır yıkar, ev temizler ve çocuklara bakarlar.

Yaşlılardan biri öldüğünde, diğer yaşlılar ve gençler cenaze merasimi ve sonrasındaki ananevi merasimlere katılırlar.

"Chronicle Turkmenistana" muhabiri köydeki bir evde bir sadaka yemeğine tanık oldu. Bir düzineden fazla yaşlı insan vardı. Geri kalanı gençlerdi. Birçok komşuları sağlık problemleri yüzünden gelememişti. Ayrıca, cadde boyunca birçok ev boştu. O evlerin sahibi olan aileler köyden ayrılmıştı.